Jak na recenze hotelů

Pokud je něco při výběru rodinné dovolené dobrým sluhou, ale zlým pánem, pak jsou to právě recenze hotelů. Tedy ohlasy a názory lidí, kteří už v daném hotelu byli a ze své perspektivy jej písemně hodnotí. V dnešní době se tyto recenze dají snadno na internetu najít. Já osobně k nim nám dost komplikovaný vztah.

Otevřeně vám povím, že je  mám velice ráda. Ale zároveň je i nesnáším.

Proč recenze miluji

Miluji je prostě proto, že existují. Ještě před pár lety taková možnost nebyla. Neexistovalo tolik snadno dostupných ohlasů. A tak člověk musel spoléhat na informace z jiných zdrojů. Často to také znamenalo více riskovat a vše si vyzkoušet na vlastní kůži. Dneska pracují s recenzemi téměř každý den. Dost mi ulehčují práci v tom, že rychle získám obrázek i o hotelu, který ještě neznám.

Můžu také sledovat, jak se hotel v čase vyvíjí.

Zda jdou služby nahoru nebo spíše dolů. Nebo jestli už vyměnili šéfkuchaře a udělali něco s tou příšernou stravou, kterou měli ještě před třemi lety. Či je situace stále stejná. Ale protože se s recenzemi setkávám tak často, naučila jsem se v nich číst. A také samozřejmě nespoléhám jenom na ně.

Proč recenze nesnáším

A teď se dostáváme k druhé straně mince. Někdy recenze opravdu, ale opravdu nemám ráda 🙂 Bývá to ve chvílích, kdy klientům doporučím hezkou dovolenou vhodnou pro rodiny s dětmi, ale klienti najdou nějakou nelichotivou recenzi, velice je to znejistí a najednou vůbec nevědí, co si mají myslet.

V tomto ohledu mi tedy recenze práci naopak komplikují!

Bylo by moc hezké kdyby dobré a osvědčené hotely měly jen lichotivé recenze. Jenže tak to z mé zkušenosti vůbec není. Recenze jsou vždy jen subjektivním pohledem na věc. Nejsou vždy odrazem skutečného stavu věci, ale spíš výsledkem střetu reality s očekáváními, potřebami a vloženými investicemi do zájezdu.

Na všech těchto faktorech skutečně velmi záleží.

A právě původní očekávání klienta, jeho potřeby nebo kolik za dovolenou zaplatil jsou faktory, které se ze samotných recenzí dozvíte mnohem hůře.

Ibiza 6

Můj vlastní případ

Když jsem já jela na svou úplně první dovolenou bez rodičů, byla jsem nadšená úplně ze všeho. Asi nejvíc z faktu, že se mi je podařilo přemluvit, aby mne vůbec na dovolenou pustili, i když mi ještě nebylo ani osmnáct. Dovolenou jsme s mým tehdejším přítelem koupili asi dva dny před odjezdem. A platili jsme za ní polovinu ceny, kterou platili všichni ostatní.

Mým jediným očekáváním a potřebou bylo vidět něco nového.

Kdybych tehdy psala recenzi hotelů nejspíš bych jej vychválila do nebes. Bylo mi docela jedno, že je od pláže dost daleko. Nevadilo mi, že musíme přecházet poměrně rušnou cestu. Ani, že vstup do vody není nic moc. A místo je večer poměrně hlučné. Nic z toho bych do recenze nenapsala, protože jsem to tak svýma sedmnáctiletýma očima vůbec nevnímala.

Ale ostatní lidé, kteří byli ve stejném hotelu s námi, mohli mít na věc úplně jiný pohled. Určitě by všechno hodnotili přísněji, protože za dovolenou platili dvakrát tolik, měli více potřeb a očekávání.

Z tohoto důvodu jsem přesvědčená, že mnohem důležitější než fakt, kde recenze hotelu najít, je to, jak v nich číst.

Co je nejzásadnější

Pokud o sobě víte, že jste velice nároční téměř ve všech oblastech, bude nejlepší, pokud zaujmete ke koupi dovolené „racionální strategii“, kterou popisuji ve svém Návodu na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři a budete dovolenou kupovat mezi úplně prvními. Jen takto totiž máte velkou šanci pořídit dovolenou v hotelu, který bude mít jen dobré a velmi dobré recenze a ještě k tomu ušetřit.

Moje osobní zkušenost ale je, že i dobré hotely mají špatné recenze. 

Je prostě velmi dobře možné, že v hotelu, kde byste byli spokojeni vy se vůbec nelíbilo někomu jinému. Vždyť všichni máme jiný vkus a jiná očekávání. Proto moc doporučuji, než vůbec začnete recenze hotelu hledat, zamyslet se nad tím, co se pro vás to nejdůležitější a na to se pak v recenzích zaměřit:

  • Víte o sobě, že jste pedant na čistotu? Tak si všímejte, zda je čistota hotelu vyzdvihovaná.
  • Jste nároční na jídlo, protože chcete, aby i vaše děti dobře jedly? Zkoumejte v recenzích, jak vypadá stravování.
  • Hlavně se nechcete se trmácet k pláži? Zaměřte se na to, jak dlouho ostatním trvala cesta na pláž a zda byla náročná či příjemná.
  • Chcete mít klid? Dívejte se po tom, zda animace v hotelu nejsou až dlouho do noci. Nebo se v blízkosti nenachází hlučná diskotéka.
  • Musí být vstup do vody co nejjednodušší a bez vln? Čtete v recenzích hlavně hodnocení pláže.
  • Jste milovníky procházek? Zaměřte se na informace, zda se z hotelu nějaké vůbec dají dělat.
  • Atd. Atd. Atd.

Zdá se být velmi jednoduchá rada, ale úplně snadné to není. Někdy člověku totiž připadá, že důležité je všechno. Ale i kdyby to tak bylo, tak přece jen některé věci jsou více důležité a jiné méně důležité. Hledání je vždy velice komplikované, když člověk hledá ideál.

Pokud si ale ujasníte priority, jde to snáze.

Proto velice doporučuji ujasnit si, co je úplně nejdůležitější pro vaší rodinnou dovolenou. A přes co tzv. nejede vlak. Z čeho jste eventuálně ochotni ustoupit. A v první fázi hledání se zaměřte jen na fakta. S emocemi je to totiž, jak je známo, komplikovanější.

Rozum versus cit

Zaměřit se na emoce, tedy na celkový dojem klientů, kteří už v daném hotelu byli, doporučuji až na konec. Je totiž velmi lákavé nechat se svést recenzemi typu „byli jsme úplně nadšeni“ nebo i odradit prohlášeními „už nikdy více“. Někdy totiž stačí úplná maličkost, aby klient něco takového napsal. Třeba taky kupovat dovolenou na poslední chvíli, za zlomek ceny a vůbec neměl čas získat nějaká očekávání.

Nebo se naopak dlouho na dovolenou těšil a plánovat, jenže těsně před odjezdem mu vyměniĺi hotel.

Rozhodně nechci říct, že hodnocení hotelů nemají žádnou váhu, to není pravda. Jen chci poznamenat, že nelichotivé hodnocení může být často chybou špatného výběru. Toho, že se očekávání a potřeby nesetkaly s reálnou situací. A vzniklo velké rozladění klienta.

A rozladěný klient nenapíše pozitivní recenzi.

Představte si třeba mladý zamilovaný pár, který přijde do cestovní kanceláře a chce si koupit společný zájezd k moři. Paní prodejkyně jim hned doporučí velmi romantický hotel v krásném prostředí. Jenže oni mají spíše touhu bavit se po nocích v barech a střízlivět na pláži. Jenže kromě hotelového baru, který brzy zavírá je hotel v úplné pustině. Na pohled krásné pustině, kde se ale po několika dnech koušou nudou.

To nevypadá na dobou recenzi, že?

Taky je dobré nezapomenout na to, že právě i vlastní čtení recenzí formuje očekávání od dovolené.

Proto se tak často po řadě negativních recenzí objeví jedna nadšená, která říká: „Kdybych si měl hotel vybrat podle recenzí, vůbec bych tam nejel. Ale byli jsme velmi příjemně překvapeni.“ Nebo právě naopak: „Čekali jsme mnohem víc, ale hotel nás zklamal.“ Takže větší váhu dejte opravdu spíše faktům.

A emoce nechce situaci jen dokreslit.

Na stejné vlně

V recenzích se vždy vyplatí snažit se najít spřízněné duše. Pokud jsme rodina s dětmi, tak pro vás budou směrodatnější názory rodin, které mají děti v podobném věku. Jiné také budou recenze od klientů, kteří si na místě půjčují auto a cestují a těch, kteří stráví celou dovolenou v hotelu. Ty první bude velmi málo zajímat, jaká byla pláž přímo u hotelu, protože autem navštíví každý den jinou. Pro tu druhou skupinu to bude naopak velmi zásadní.

Také se velmi vyplatí dívat se na recenze hotelů, které napsali klienti, kteří byli na dovolené v podobném termínu, v jakém chcete jet vy.

Takto se dozvíte, nakolik bývá v takovou dobu obsazena pláž. Nebo zde se právě v tuto dobu klidná vesnička nestává terčem zábavychtivé mládeže.  V okrajových termínech je také praktické vyzvědět, jaké se zde dá čekat klima či teplotu vody. Nebo zda nejsou již některé služby hotelu omezené. (Stává se to například u animačních programů.)

Kde všude hledat

Pokud už tedy víte, co je pro vás to nejdůležitější a po jakých recenzích se budete ohlížet, zbývá už jen shrnout to, kde je najít. Recenze českých klientů najdete snadno, když do internetového vyhledávače zadáte jméno hotelu a recenze nebo zkušenosti. Velkou databázi recenzí má třeba na svým stránkách cestovní agentura Invia. To je první místo, kam se můžete podívat.

Ale rozhodně nemusí být tím posledním.

Ibiza 2

Já se ráda dívám i na zahraniční recenze hotelů. Budou se vám hodit zvláště v případě, že recenzí od českých klientů je málo. Nebo když budete chtít mít ještě větší nadhled. Zahraniční recenze najdete třeba na HolidayCheck.

Pokud si nebudete vědět rady s daným cizím jazykem, můžete si recenzi zkopírovat do překladače.

A další možností je velmi oblíbený Tripadvisor. Kde můžete najít recenze z celého světa. Takže klidně i česky, i když jich asi bude méně. Každopádně zde je velmi dobrá možnost filtrování, takže recenze si můžete zobrazit nejen podle jazyka, ale třeba se podívat právě jen na ty od rodin s dětmi. A zase jsme o něco moudřejší.

Kde nic, tu nic

Někdy se stává, že se recenze hotelu nedají najít vůbec. Může to nastat tehdy, pokud hledáte jen české recenze a jedná se o menší hotel nebo třeba jen studio či apartmán bez stravy. Je možné, že nikdo ještě dané ubytování nehodnotil. Pokud se jedná ale o větší hotel, je to podivnější. Může se jednat o úplně nový hotel, který se teprve bude otevírat. To můžete třeba poznat tak, že fotografie hotelu jsou spíš modelem. A nevypadají úplně realisticky.

Co je ale ještě častější je, že hotel už delší dobu existuje, funguje, ale změnil majitele a tím i jméno.

Někdy lze dopátrat i původní jméno hotelu označený jako „ex hotel xxx“ a tak i recenze. V takové situace můžete brát vážně informace ohledně polohy, i to, jak vypadá pláž. Úroveň služeb a třeba i stravování se s novým majitelem ale může změnit.

Tohle jsou všechny moje tipy ohledně recenzí hotelů. Ať se vám příjemně čtou, dobře vám slouží. A už se moc těším také na recenze přímo od vás! Protože recenze je přece nejen fajn číst, ale také je i psát.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře