Jak úspěšně koupit last minute

V takové chvíli jako je nyní, kdy se léto nezadržitelně blíží se v mé emailové schránce čím dál častěji začínají objevovat nabídky last minute zájezdů. Je to logické, protože provozuji cestovní agenturu. A jsem i ráda, protože mám co dále nabízet a doporučovat svým klientům. Ale protože zájezdy na poslední chvíli nebo tzv. last minity mají svá specifika, cítím, že vám dlužím na toto téma i článek, který může spostu věcí osvětlit.

Už to není, co to bývalo

Last minute zájezdy zažily svůj boom v prvních dvaceti letech po revoluci. Tehdy nebylo pochyb o tom, že pokud si člověk chce dopřát hezkou dovolenou, ale také značnou částku ušetřit, že musí čekat na chvíli, kdy ceny zájezdů půjdou dolů. Což se vždy dělo až před vypuknutím letní sezóny. I já jsem takto svou první dovolenou u moře bez rodičů koupila.

V této době měl klient buď na výběr zaplatit plnou cenu za zájezd a mít jistotu. Nebo čekat a ušetřit.

Dneska už to takto jednoduše neplatí. V posledních letech se začaly velice uplatňovat i slevy za včasný nákup (first minute), kdy cestovní kanceláře dávají slevy klientům, kteří si dovolenou naopak koupí v prvních měsících prodeje. Tento trend se stává čím dál víc oblíbený a využívaný. A proto také každý rok klesá počet zájezdů, které by se dali koupit na poslední chvíli.

Protože v okamžiku, kdy se blíží termín odjezdu nebo odletu a zájezdy by mohly jít s cenou dolů, už velké množství z nich bývá vyprodaných.

Otázka, jestli se spíše vyplatí kupovat zájezd s first minute nebo last minute slevou je velice široké téma. A podrobně ho řeším v e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři. Hodně totiž záleží na tom, jaká je vaše rodina druhem klienta. Což v e-booku můžete  rychle a pohodlně zjistit. A bude přesně vědět, na čem jste.

Last minute dnes

Koupě zájezdu na poslední chvíli je tedy v dnešní době spojena s mnohem větším napětím a stresem.Více něž v minulosti totiž existuje možnost, že žádný ze zájezdů nebude splňovat vaše kritéria hezky prožité dovolené, zvláště pokud jedete s malými dětmi. Může se tedy klidně stát, že budete muset zůstat doma. Není to sice žádná tragédie, ale v prvních okamžicích se to tak většinou jeví.LAST MINUTE!!! (2)

Prodej last minute zájezdů také v dnešní době sám o sobě probíhá velice rychle, což znamená další adrenalin navíc. A je lepší s tím počítat. Ve chvíli, kdy si vyhlídnete a zarezervujete zájezd máte jen omezenou dobu na podpis cestovní smlouvy a platbu. Pokud je to skutečný last minute a ještě k tomu v hlavní sezóně, musí se nutné formality zvládnout během dvou hodin.

Na delší dobu se last minute zájezdy rezervují jen výjimečně.

Vyčerpávající kolečko formalit

Nejčastější scénář je ten, že klient kupuje zájezd on-line. Takže musí svému prodejci sdělit všechny potřebné údaje do cestovní smlouvy, prodejce ji předvyplní a pošle klientovi na email. Ten si smlouvu musí vytisknout, zkontrolovat, podepsat, naskenovat (v nejhorším případě kvalitně nafotit) a poslat zpátky prodejci.

Ve stejný okamžik také musí klient zaplatit celou částku zájezdu pořadatelské cestovní kanceláři.

Platba musí být přitom na účtu příjemce okamžitě. Proto je třeba zadat platbu z účtu u stejné banky. Nebo ve chvíli, kdy máte jinou banku musíme potřebný obnos vybrat ze svého účtu a přímo jej v bance vložit na účet pořadatelské cestovní kanceláře.Do banky nejdu!

Tohle všechno zvládnout do dvou hodin není úplně jednoduché.

Možná to nevypadá zas tak složitě, ale ve velkém množství případů mi klienti dávají vědět, že nestíhají. Stává se, že najednou nejde tiskárna nebo skener. Nebo je třeba víkend a většina bank je zavřená. V takových chvílích bývají záchranou banky ve velkých nákupních centrech, kde je delší provozní doba.

Proto pokud budete zájezd na last minute kupovat, určitě zkontrolujte techniku, otevírací dobu blízkých bank  a mějte rychlý plán B, pro každou variantu.

Protože prodávám zájezdy pro rodiny s dětmi, často se stává, že administrativa je rámci rodiny rozdělena. Manžel může v práci tisknout a podepisovat smlouvu. A v takovou chvíli není fajn, když zrovna musí na dlouhou poradu. A manželka (někdy i s kočárkem) často vyráží do města nebo nákupního centra vyřídit platbu. Pokud mají jinou banku a platba se tedy nedá zvládnout přes internetové bankovnictví. Takové jsou mé zkušenosti z běžné praxe. Ale můžete to samozřejmě udělat i přesně naopak.

Dva druhy last minute zájezdů

Obyčejně může být last minute v podstatě každý zájezd, kterému se blíží datum odletu a proto je cestovní kancelář nabízí se slevou. Je ale pravda, že se toto užívá opravdu až příliš často. Proto mám pro své vlastní účely, tak trochu jiné kritéria. První druh last minute zájezdů koupí klienti, kteří tak trochu zaspali.

Chtějí jet k moři a když se léto blíží, zjistí, že velké množství zájezdů už je obsazených, zpanikaří a potřebují něco alespoň trochu vhodného rychle koupit.

A proto koupí zájezd s označením last minute. Sleva ale ještě není úplně vysoká. A rozhodně nepřesahuje výši slevy, kterou by měli, kdyby zájezd kupovali včas, tedy se slevou first minute.

Druhý typ last minute zájezdů kupují klienti, kteří přemýšlejí strategicky. To znamená, že vědí, že si čekání na zájezdy na poslední chvíli mohou dovolit. Nebo prostě mají štěstí. Ať už tak nebo tak, musí mít pevné nervy, jasná kritéria a čekat opravdu do poslední možné chvíle. S vědomím toho, že to také vůbec vyjít nemusí. Potom buď kupují zájezd za perfektní cenu, která dokonce velmi převyšuje slevu, kterou by dostali na koupi stejného zájezdu na first minute. Nebo zvolí alternativní plán.

Bohužel velice často vidím, že první typ last minute zájezdů převládá.

Je mi to líto, protože takoví klienti zažívají stres z nákupu zájezdů na poslední chvíli a přitom cena zájezdu nestojí vůbec zato. Tak vám přeji, ať do této kategorie vy rozhodně nepatříte!

Je to totiž úplně zbytečné.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře