Na dovolenou s dětmi autem nebo busem: 2 místa, o kterých musíte vědět jako první

Něco bych vám na sebe ráda práskla: První plán mojí dovolené autem na minulé léto skončil fiaskem! Naprosto přesný případ toho, jak kovářova kobyla chodí bosa. Bylo mi úplně jasné, kam chci jet i v jakém termínu. Jenže jsem zaspala. Na lehkou váhu jsem brala brzké oznámení cestovky, že začínají prodávat na další sezónu za ceny té minulé. A když začal oficiální prodej, byl ten můj termín už pryč! A tím pádem i celý plán, na kterém jsme byli dohodnuti s rodinou.

No jo, ale poučila jsem se z toho maximálně. A rok poté můžete z této mé chyby vytěžit i vy!

V létě jsem totiž navštívila dvě výjimečná místa, která jsou mezi rodinami s dětmi tak oblíbené, že mizí úplně nejdřív. A dala jsem si závazek, že vám o nich řeknu právě ve chvíli, kdy je bude možné pořídit a ještě nebude pozdě.

Ta chvíle je právě teď!

Jedná se převážně o pobyty v mobilních domcích, které naprosto zbožňuju a všem svým klientům doporučuju. Pro rodiny s dětmi je to podle mne ideální forma dovolené. Pokud by vám nebylo jasné proč, můžete si stáhnout toto video, ve kterém svůj úhel pohledu vysvětluju. Ale slibuji vám, že nezůstaneme jen u této formy ubytování.  Bude řeč i o hotelu, apartmánech, chatkách a stanech.

Ale teď už pojďme rovnou k věci.

1) I pro prťata

DSC00449

Jako první jsem musela jet do Chorvatska do kempu San Marino**** na ostrově Rabu v oblasti Lopar. A byla jsem totálně nadšená. Neznám totiž lepší místo pro rodiny s dětmi, které ještě moc neplavou. Třeba jedou k moři poprvé nebo prostě nepatří mezi ty nejodvážnější. Kemp je krásný, výborně udržovaný a skvěle vybavený pro rodiny s dětmi.

Je vhodný, i pokud jste náročnější a samotné slovo kemp vás tak trochu děsí.

Tady se můžete podívat na video:

Kemp lemuje pěší promenáda a hned za ní je na Chorvatsko nezvyklá písčitá pláž. K moři to máte nanejvýš 300 m hezkou procházkou po úplné rovince mezi oleandry. Klidně i s kočárkem. Vstup do moře pozvolňoučký s jemným pískem, který se nevíří, a voda je proto průzračná. V kempu je dětské hřiště, pekárna, obchod, restaurace, wellness, všechno hned po ruce.

Tento kemp a celý Lopar pro mne kombinuje to nejlepší z Chorvatska – krásnou přírodu, moře, možnost hezkých procházek a příležitost najít si vlastní méně obsazenou pláž.

A k tomu  přidává krásné ubytování na evropské úrovni.

Dojezdová vzdálenost z Česka je slušná a cesta je zpestřena jízdou trajektem. Najdete tady i stín stromů. Sice ne  přímo na pláži, ale hned za ní. Jezdí zde nejen Češi, ale i Italové, Němci, Maďaři. A mnoho z nich opakovaně. Tak hezky je málokde.

Za mne je toto místo srovnatelné se Sardinií, ale zato mnohem blíž.

Cenově mobilní domky samozřejmě nejsou nejlevnější. Nemůžeme je ale srovnávat s cenami apartmánu v soukromí, jsou o kategorii výš.

Abyste se nemuseli hned sami prokousávat ceníkem, zde mám orientační ceny za mobilní domek pro rodinu 2+2 (dva dospělí, dvě děti do 12 let) včetně slev a příplatků, bez stravování na týden. Kdyby váš prázdinový rozpočet ale na mobilní domek nedosáhl, pořád je tady ještě i možnost bydlení v zařízeném stanu.

Zrovna do tohoto kempu čtyřhvězdičkového kempu ani tohle není krok úplně vedle.   

Ale tím to všechno ještě nekončí.

Kousek od kempu je také hotelový komplex, který bude pro ty z vás, kteří chcete mít zajištěné i jídlo. Pobyt je tady  s polopenzí. Nejvíce se vyplatí těm z vás, kteří máte jen jedno dítě a druhé do dvou let a vejdete se do dvoulůžkového pokoje s jednou přistýlkou.  Ceny za pokoje 2+2 jsou už totiž docela vysoké. Na ceně se promítne to, že se jedná o rodinné pokoje o dvou místnostech a 37 metrech čtverečních. Hezké ale je, že u možnosti pokojů nekončí číslem 2+2, ale jsou i pro větší rodiny.

Dokonce vás může být až šest a k tomu ještě dítě do dvou let.

No a pokud byste se přece jen raději podívali po apartmánech, tak je najdete v tomto odkazu.


2) Přesně podle našeho gusta

Můj druhý výjezd byl taky dost jasný. Zamířila jsem do kempu Dole**. Proč? To vám hned povím:

Zlí jazykové totiž tvrdí, že čeští klienti mají v kempech s mobilními domky vždy ty nejvíc vzadu. Nejdál od pláže.

Proto jsem se na vlastní oči musela jet podívat také na místo, kde je to přesně naopak. Kde můžete bydlet hned v první řadě, přímo na pláži, nebo nad ní. A vychutnávat si pohled na moře třeba z houpací sítě. A když se otočíte, tak se zase můžete kochat horami. Prostě jak kdo chce.

IMG_20180804_125005_HDR

A objevila jsem ráj!

Není to ráj úplně pro všechny, ale pro ty z vás, kteří ocení krásné moře, prostředí, možnost procházek na další pláže i do hor. Rozhodně se sem vyplatí jet s o něco staršími dětmi. Kromě toho, že pojedete hodně na jih, tak pláž je oblázková, boty do vody jsou nutností a svažovaní do vody spíš prudší.

Ale pokud už vaše děti u moře byly, s přehledem to zvládnou i tady.

A jak to tedy vypadá s polohou ubytování? Všechny mobilní domky jsou výborně umístěné v první řadě u pláže. Nejlepší polohu mají mobilní domky typu X-line, které jsou takřka přímo na pláži. Mobilní domky typu Lux to mají k pláži dál, před sebou mají borovice, mezi kterými jsou zavěšené hamaky. Na moře je vidět, ale na pláž je třeba sejít dolů po schůdcích.

Mobilní dům X-line

Kemp je oceněn jen dvěma hvězdičkami, takže rozhodně nečekejte žádné tobogány, dětské animace, pračky ani bazén. Ale najdete zde příjemný základ jako bankomat, minimarket, restaurace nebo pekárnu.  Je v klidnějším prostředí, což je ale uprostřed hlavní sezóny dost relativní. Hned na jeho konci začíná vesnice Blato, kde jsou restaurace a v podvečer tam ožívá příjemná promenáda.

A když půjdete ještě dál, asi pětiminutovou procházkou, tak dojdete až sem:

DSC00659

Je to skvělé místo i pro skupinky s rozdílným rozpočtem, protože kromě mobilních domků jsou zde k mání i chatky (některé klimatizované) které jsou hned za mobilními domky. A také zařízené stany. 

Jednou mi jedna z mých klientek, která ještě v Chorvatsku nikdy nebyla řekla, že by chtěla Chorvatsko jako z filmu.Vůbec nevím, jaký film měla na mysli, ale když jsem byla na tomto místě, řekla jsem si, že tohle je prostě ono!

Tady najdete orientační ceník pro rodinu 2+2 ( dva dospělí a dvě děti do 12 let) na 7 nocí s vlastní stravou. A to jak v mobilních domcích, tak klimatizovaných chatkách a zařízených stanech. A pokud byste se rádi podívali i po apartmánech, tak můžete v tomto odkazu.

No a pokud vás ani jedno z těchto míst nezaujalo, ale zato mobilní domky vás lakájí, můžete se ještě mrknout na můj další článek. Tam píšu o dalších místech, které jsou mezi rodinami s dětmi velice žádané.

Přijdou si v něm na své větší rodiny, vy co máte malinkaté dětičky, ale i pokud chcete přímo v kempu aquapark s tobogány nebo alespoň bazén.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře