Letecky, all inclusive, tobogány: zájezdy, co se dají ulovit ještě i teď

Od konce února začíná v oblasti zájezdů k moři pro rodiny s dětmi hodně přituhovat. Ceny se šplhají výš a výš, což je blbé. Ale ještě horší je, že rozumných možností začíná citelně ubývat. Přitom požadavky zůstávají pořád poměrně stejné: jet letecky, mít all inclusive a tobogány (nebo alespoň jednu pidi skluzavku). To je trojice, po které rodiny s dítky nejvíce touží. O tom, proč to tak je, už jsem psala v minulosti. Takže teď se jen omezím na sdělení, že je to naprosto logické, normální a nemusíte se za to stydět.

I kdybyste v mládí cestovali jen s baťohem na zádech a slovo cestovka pro vás bylo jedno z nejsprostších.

V minulém článku na toto téma jsem psala o hotelech, které tyto požadavky splňují a navíc jsou ještě k tomu přímo na pláži. Jenže teď už máme velmi pokročilý čas a našim cílem je vybrat něco slušného dřív, než to bude zcela nemožné. Proto nám někdy nezbývá než z přísného kritéria polohy přímo na pláži slevit.

Pokud tedy chceme zůstat v slušných cenových relacích, prostě nohama na zemi.

1) Řecko

Asi nejžádanější jsou zájezdy na řecké ostrovy. Nejen z romantických důvodů kvůli krásnému moři a antickým památkám, ale i z těch čistě pragmatických. Řecko je taková zlatá střední cesta. Není tak drahé jako třeba Itálie nebo Španělsko a možností hotelů s tobogany je víc. Především ale na turisticky nejvíce navštěvovaných ostrovech.

Ono se to někdy tak jeví, ale all inclusive ani tobogany nejsou zdaleka všude.

A) Zakynthos

Hotelem, který moc ráda v Řecku prodávám, je hotel Planos*** na Zakynthosu.  Ještě jsem totiž nezažila rodinu, která by se z tohoto hotelu vrátila zklamaná. Je to hodně díky samotnému ostrovu, který je maličký, a proto se z letiště do mnoha hotelů dostanete opravdu za chviličku. Ale nejen to.

Pláže na Zakynthosu patří k nejlepším i pro rodiny s úplně malými dětmi.

V hotelu se navíc bydlí v apartmánech, takže jsou spokojení i ti, kdo chtějí mít dvě oddělené místnosti. Hotel sice sám o sobě nemá tobogany, ale za rohem je Water Park, kde máte při týdenním pobytu třikrát vstup zdarma. Na pláž je to kousek a za deset minut jste v centru letoviska.

Hotel Planos*** je zkrátka řečeno moc fajn. Jezdí sem především rodiny s dětmi. A těm klientům, které už tam byli, mívám problém další léto nabídnout něco podobného. Taková ideální kombinace je prostě málokde.

Takže stojí za to i přesto, že se v recenzích dočtete, že za hotelem je farma, a proto vás ráno může budit skutečné kohoutí zakokrhání. 

A pokud sami o sobě víte, že jste náročnější, tak hned vedle Planosu najdete sesterský hotel Admiral****, který má o hvězdičku více a je po nedávné celkové rekonstrukci.

B) Kréta

Dále se na řeckých ostrovech za all inclusive a tobogany můžete vydat na Krétu. Finančně moc hezky vychází hotel St. Constantin*****, který má dokonce pět hvězd. Je jen 20 km od letiště a do centra městečka se dostanete za patnáct minut chůze. Není to žádný velký hotelový areál, ale velice příjemný, menší hotel nedaleko pláže se dvěma skluzavkami.

Takže se tady bude líbit těm z vás, kteří máte pocit, že dětem vodní hrátky tohoto typu nemůžete odepřít, ale velký hotelový komplex by pro vás byl spíš za trest. 

Na Krétě ještě malinkou chvíli zůstaneme.

Za zvážení tady totiž také stojí také další hotel a to Eri Beach&Village****. Je to neuvěřitelně oblíbené ubytování pro méně náročné klienty. Stojí přímo u moře, 23 km od letiště, má skluzavky pro menší i větší děti.  I pláž je vhodná pro menší i větší nožky. Prostředí je dynamičtější, skvělé pro rodiny, které moc neposedí. Dosud to bylo všechno pozitivní…

Jediná slabší stránka tohoto hotelu je, už to prostě není žádný mladík.

Což je ale vykoupeno velmi slušnou cenou. Ve chvíli, kdy bude rekonstruován, tak jako hotel přímo u moře půjde s cenou velmi nahoru. Orientační cenové kalkulace pro tyto tři hotely najdete níže. Z tabulky se dozvíte, zda je možné v daném hotelu mít s sebou dítě do dvou let zdarma a maximální kapacitu osob na pokoji:

C) Rhodos

Naší poslední řeckou zastávkou bude ostrov Rhodos. A protože je krásný a  velmi oblíbený i mezi rodinami s dětmi, podíváme se rovnou na čtyři hotely. První z nich leží v nejznámějším letovisku ostrova s dlouhou písčitou pláží, je to hotel Evita Resort**** ve Faliraki. Tento hotel je na velice slušné úrovni, byl otevřen teprve před třemi roky, má skluzavky i další slušné zázemí pro menší i větší děti.

V přijatelné cenové relaci ho udržuje fakt, že není úplně blízko k pláži.

Musíte zkrátka podniknout procházku 600 m na krásnou písčitou pláž, v okolí najdete ale také krásné oblázkové pláže, kde se dá i šnorchlovat. Hotel je umístěný v klidnějším prostředí, 20 minut od centra letoviska. V dosahu je ale jak nejkrásnější pláž ostrova (2 km), tak známý Water Park (6 km).

A pokud čísel pořád nemáte dost, tak vám ještě prozradím, že je 18 km od letiště.

O něco dál od letiště směrem na jih ostrova je letovisko Kolymbia a hotel Kolymbia Star****který patří mezi velice osvědčení varianty. Spíše se bude líbit těm z vás, kteří máte rádi klid a které nenaštve, že pokud byste chtěli do centra letoviska, je to víc než kilometr. Místní pláž je krásná, písčito-oblázková. Hotel má i skluzavky a v hlavní sezóně tady najdete i český animační tým.

Už je ale volno jen v pár posledních termínech. 

Teď se přesuneme se ještě o trošičku víc na jih Rhodosu až do oblasti poblíž Lindosu, nejkrásnějšího města ostrova. Tady najdete dva hotely se skluzavkou nebo tobogany ve slušné cenové relaci. Levnější z nich, hotel Ellia*** má sice jen tři hvězdy, ale je na solidní úrovni.  Je finančně zajímavou variantou se skluzavkami pro menší i větší děti, poblíž hezké oblázkovo-písčité pláže (400 m).Bude se vám tady líbit, pokud máte rádi menší letoviska a rádi si uděláte výlet po vlastní ose.

Autobus totiž stojí přímo před hotelem a zaveze vás i do Lindosu, který se zapsán na seznamu UNESCO, a do historické akropole se může svést za pár euro na hřbetě oslíka.

Jen kousek vedle Ellie je pak hotel Olive Garden****, pro který tedy logicky platí podobné charakteristiky, ale má o hvězdičku víc. A hlavně zdarma vstup do hotelového aquaparku. Tyto dva hotely jsou vzdáleny 60 km od letiště. Orientační cenové kalkulace najdete zde:

2) Bulharsko

S Bulharskem je tak trochu potíž. Platí totiž za nejlevnější destinaci leteckých zájezdů v rámci Evropy. Což sice je pravda, ale jakmile je řeč také o toboganech, je najednou situace dost jiná. V Bulharsku totiž zdaleka ne každý hotel má skluzavku, tobogan nebo hned aquapark. A ty co mají alespoň nějaké skluzavky, si drží cenu ne úplně nejníže.

I když existují samozřejmě výjimky.

První z nich je hotel Elenite Villas****. Když se podíváte na fotky hotelu a cenovou kalkulaci, tak se mnohým z vás mohou rozzářit oči štěstím. A opravdu, cena je výborná. Hotel má i moc fajn polohu, bydlí se ve vilkách, které jsou hned za krásnou písčitou pláží. A navíc je zde zdarma vstup do aquaparku.

Přesto mějte na paměti, že i tento hotel patří do kategorie „pro méně náročné“, proto, že kvalita služeb tady může dost kolísat. Pokud jste ale schopni přimhouřit očko, vůbec se tady nemusíte mít špatně. Hotel je vzdálený 40 km od letiště, leží v klidnější oblasti Elenite, které pozvolna navazuje na letovisko Svatý Vlas.

Další poměrně snesitelnou možností je hotel Kotva****. Ten je v českých luzích a hájích velice známý a také, řekla bych, i dost oblíbený. Především kvůli aquaparku je nejčastější volbou pro rodiny s dětmi. Hotel není tolik na okraji dění jako Elenite Villas, centrum dynamického Slunečného pobřeží je dva kilometry odtud. Vzdálenost z letiště je 33 km a na pláž je to 250 m.

Jestli ale chcete kvalitu ve skutečném slova smyslu, budeme muset zabrousit ještě úplně někam jinam…

Konkrétně do hotelu Sol Nessebar Bay/Mare****. Přestože má tento hotel stejný počet hvězd jako předchozí dva, jsme v úplně jiném světě. Úroveň je perfektní, vyžití pro děti snad nekonečné. K tomu pozvolný vstup do vody, zdarma vstup do aquaparku, 30 kilometrů k letišti. Můžu vám prásknout, že tento hotel nabízím i náročnějším klientům, kteří do Bulharska raději vůbec jet nechtějí.

Troufám si totiž tvrdit, že kvalitou tento hotel předčí mnohé své konkurenty třeba z Řecka. Proto je tady i vyšší cena zcela namístě.

S těmito třemi hotely s tobogany jsme nabídku v rámci Bulharska skoro vyčerpali. Existuje už jen pár dalších variant hotelů a ty jsou cenově o dost výš. Je třeba ale také říct, že v Bulharsku v těch nejznámějších letoviscích mají veřejné aquaparky.

Najdete je na Slunečném pobřeží, v Primorsku i Albeně. 

Takže i když vyberete hotel bez těchto možností, nemusíte se jich vzdát úplně. Pokud ale zcela neústupně trváte na tom, že alespoň skluzavka musí být přímo u hotelu, doporučuji se zaměřit na další zemi, a to na Turecko. Tam je totiž možností ve srovnání s Bulharskem o dost víc.

3) Turecko

Řekla bych, že Turecko musí mít v rámci Evropy největší množství skluzavek na metr čtvereční. Ano, já vím, že ze zeměpisného hlediska už jsme spíše v Asii, jenže v rámci cestovního ruchu prostě patří tato země pořád ještě mezi nám bližší destinace. Rozhodně této krajině neupřeme nefalšovaný orientální nádech. Ale doba letu je pořád do tří hodin. A hlavně nám tady nehrozí žádné střevní nepříjemnosti jako mimo Evropu. Spíš naopak.

Turecko má naprosto výbornou úroveň služeb včetně jídla.

Turci nějak postrádají jižanskou ležérnost, velice se snaží a otáčejí. Takže pokud si potrpíte na pocit, že je o vás dobře postaráno, tak se ho tady dočkáte snáze než třeba v Bulharsku. A za dost podobné ceny. Rodiny s dětmi se někdy do této země bojí kvůli jisté obezřetnosti. Ale když poprvé přijedou, nebývají zklamáni a často se vracejí.

Jediné, na co je třeba dát si pozor, je vzdálenost z letiště a vstup do moře.

To se vás týká, především pokud jedete na dovolenou s opravdu malými dětmi. Turecká riviéra, kam se létá nejčastěji, je totiž dlouhá a doba v transferu se snadno může vyšplhat až ke dvěma hodinám nebo i výš. Na mnoha místech je navíc vstup do vody hodně prudký, takzvaný sešup.

Pokud začneme v nejnižší cenové relaci, tak jednou z nejlevnějších možností v Turecku je hotel Titan Garden****. Hotel je 250 metrů od pláže, 110 km od letiště a má skluzavky. Už tady můžeme mluvit o velmi slušné kvalitě nebo přesněji řečeno výborném poměru mezi cenou a kvalitou. Nechybí tady dětský klub, hřiště ani dětský bazén a bistro na pláži.

Pokud ale chcete hotel přímo na pláži, bude se vám líbit spíš hotel Club Turtas****, ten je v poslední době hodně oblíbený, což je díky výborné kombinaci polohy na pláži, skluzavek a pořád velmi vstřícné ceny.  Vzdálenost z letiště je zase 110 km. Úroveň hotelu je také velmi slušná a v hlavní sezóně tu najdete i české animátory.  Nevýhoda ale je, že v moři jsou tu a tam kameny.

Což bude ovšem na překážku hlavně tehdy, pokud máte opravdu malé děti.

V takovém případě bych na plné čáře doporučila hotel Cooee Serra Garden****, což je velice povedený prázdninový komplex obklopený zahradou. To snadno poznáte i z fotek hotelu. Co už ale na první pohled není tak patrné, jsou další výhody. A to sice pláž, která má pozvolný vstup do vody vhodný i pro nejmenší děti, i na Turecko velice příjemná vzdálenost z letiště (60 km). A také možnost projít se klidně i s kočárkem po promenádě. Do centra Side s antickými památkami je to 6 km.

Ceny pro rodiny 2+2 jsou v případě tohoto hotelu vyšší také proto, že se bydlí v rodinném pokoji o dvou oddělených místnostech.

O kilometr blíž k centru letoviska to budete mít z hotelu Iz Flower Side Beach****Tento hotel je zase o něco dražší, ale zato přímo na pláži. I tady o hlavních prázdninách najdete český animační tým. Rodiny se dvěma dětmi tady bydlí v hezkých rodinných pokojích o dvou místnostech. Nechybí zde dětské hřiště ani skluzavky. A pláž má velmi pozvolné svažování do vody. Takže zase moc fajn varianta i pro malé ťapky.

Doteď byla řeč o hotelech, kde najdete skluzavky, ale možná, že ani to nebude vám a vašim ratolestem dost.

Zvlášť pokud jsou v pubertálním věku a na dovolené s rodiči se začínají tak trochu nudit. V takovém případě se můžete postarat o dovolenou na kterou budou s láskou vzpomínat ještě v dospělosti, když je vezmete do hotelu Club Lonicera World****který má rovnou menší aquapark. Úroveň hotelu je výborná a služby fantastické. Jen je tady zase třeba přežít větší vzdálenost z letiště.

Podobně to platí i pro hotel Club Kastalia*****, který ve svém hodnocení nosí ještě o jednu hvězdičku navíc. Je to jeden z nejoblíbenějších a nejvíce osvědčených hotelů na turecké Riviéře. A najdete tu prostě všechno včetně, menšího aquaparku, líné řeky, baru u aquaparku, kina a českého animačního klubu.

Jako poslední hotel v Turecku si nechávám opravdovou lahůdku!

Tou je výtečný hotel Turunc*****který je jako jediný z hotelů v úplně jiné oblasti Turecka. Leží na egejské Riviérě, hned u moře, v krásné zátoce, obklopen zelení a horami. Bude se tady líbit těm z vás, kteří rádi pojedou do kvalitního hotelu, ale zároveň mají rádi přírodu. Možná bych řekla, že tento hotel se bude zamlouvat těm z vás, kteří máte raději Řecko, protože prostředí a moře je nádherné, výborné jsou tady i podmínky pro šnorchlování, což také jinde v Turecku nebývá pravidlem.

A pokud budete mít štěstí, můžete při plavání potkat i želvu. 

I v tomto hotelu v hlavní sezóně sídlí český animační tým, nechybí zde skluzavky, pozvolný vstup do vody. Do blízkého městečka lze dojít procházkou kolem moře, jen ta vzdálenost z letiště je zase velká, a to 120 km. No prostě všechno má své pro a proti.

4) Djerba

No, a pokud chcete ještě nižší cenu zájezdu k moři pro vaši rodinu, případně za stejnou cenu ještě lepší služby, nezbývá vám už nic jiného než skutečně nadobro opustit Evropu. Já patřím spíše k opatrnějším prodejcům zájezdů a proto se musím přiznat, že mi trošičku trvalo, než jsem přišla na chuť i těmto destinacím. Co se týká Tuniska, tak doporučuji rodinám s dětmi hlavně ostrov Djerba.

Jsou zde totiž mnohem čistší pláže i moře než na pevnině a příjemnější atmosféra.

Výhody Djerby jsou kromě fajn cen také v tom, že doba letu není tak dlouhá jako třeba do Egypta a moře je zde opravdu moc hezké. Jen nesmíte čekat, že pod hladinou něco uvidíte. Ale koupat se tady dá už od května a až do října.

Slušný poměr mezi kvalitou a cenou má Magic Hotel Iliade & Aquapark****+přímo na pláži, s aquaparkem, jen 30 km od letiště. A možná ještě osvědčenější je hotel Club Magic Life Penelope Beach & Aquapark****+k němu mi jedna ze čtenářek blogu napsala tuto zpětnou vazbu:

Djerba je opravdu jiný Tunis, vstřícnější domorodci, více evropští, moc krásné a čisté pláže a moře, pozvolný vstup, občas trochu vlny. Je tam hodně teplo i koncem září a v říjnu prý také.

Žádné zažívací problémy jsme neměli, všechno je velmi čisté a profi.

V tom resortu je třeba v all inclusive programu i jízda na banánu a vodních lyžích, perfektní program pro děti i dospělé po celé dny i noci kromě sobot. Na místě jsou i čeští animátoři. Vše udělané citlivě mimo hlavní obytnou část, aby nebyl hluk na spaní. Byli jsme moc mile překvapeni.

Jela s námi i šedesátiletá babička a byla úplně nadšená! 

5) Egypt

No a naší závěrečnou třešinkou na dortu bude milovaný i obávaný Egypt. Jestliže Bulharsko platí za nejlevnější evropskou destinaci co se leteckých zájezdů týče, tak o Egyptě se tohle dá říci v rámci celého světa. Levnější letecké zájezdy se, pokud pomineme last minuty, neprodávají. To znamená, že už zachránil hodně rodin s velkými představami a omezenějším rozpočtem předtím, aby zůstaly místo dovolené doma.

Ale zase nesmíte čekat, že vás zájezd s all inclusive bude stát osm tisíc korun na osobu.

To platí hlavně pokud si dovolenou chcete hezky naplánovat a neriskujete zájezd na poslední chvíli. Egypt se totiž stává logickou volbou často i pro klienty, kteří mají slušný dovolenkový rozpočet, ale nestihli si dovolenou naplánovat v době od listopadu do ledna. A hotely, které by splňovaly jejich představy, jsou už v rámci Evropy plné. Nebo jsou už vyprodány odlety z menších letišť. Potom je často řešení odhodit předsudky, přežít čtyřhodinový let a vydat se právě do Egypta.

Odměnou vám budou výborné služby, vyžití a krásný podmořský život.

Opatrnost je samozřejmě namístě, zvlášť pokud s vámi jedou malé děti. Proto je třeba vybírat minimálně o jednu hvězdičku v hodnocení hotelu výš, než co byste volili v Evropě. Důvodem jsou především obávané střevní problémy. Pokud ale nepůjdete vyloženě jen po ceně a zvolíte pětihvězdičkový hotel, tak riziko snížíte na minimum.

Ty nejlepší hotely jsou už v dnešní době na evropskou klientelu poctivě připravené a dodržují potřebná opatření.

O dvou hotelech, které se dají doporučit na plné čáře, píšu už v článku o leteckých zájezdech pro větší rodiny. Hotel Club Calimera Akassia Swiss Resort ***** v Marsa Alam a Prima Life Makadi Resort & Spa***** v Hurghadě spojuje hned několik podobných charakteristik:

  • výborná kvalita a osvědčenost
  • možnost pozvolného vstupu do moře
  • šnorchlování už v malé hloubce
  • tobogany a vyžití pro děti
  • snesitelná vzdálenost z letiště

A podobně to mají i další dva hotely v Hurghadě, které mají také český animační tým v hlavní sezóně. Jedná se o hotely Sunrise Garden Beach Resort & Spa***** a Sunrise Royal Makadi Resort & Spa*****

Pokud budete chtít ale přece jenom o něco víc šetřit, dal by se zvažovat také hotel Red Sea Taj Mahal Resort & Aquapark****, který má o hvězdičku míň.  Tento hotel v Hurghadě má výbornou pláž, pozvolný vstup do vody, skvělé služby a vyžití. Příznivější cena je dána tím, že už je to starší hotel. Na pomezí mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami je pak hotel Royal Tulip Resort & Aquapark****+, který také je za výbornou cenu. Na orientační cenové kalkulace se mrkněte tady:

6) Vlastní dopravou

No, a pokud vás na mimoevropské destinace opravdu nenalákám a ty v Evropě jsou na vás finančně hodně vysoko, zbývají vám tři možné cesty. První z nich je čekat na zájezdy na poslední chvíli. Což je sice v posledních letech velmi těžké, ale pokud jste ochotni se k moři vydat i mimo hlavní prázdniny, tak nikoli nemožné. Je to pořád velká nejistota a nervy, takže pokud tuto cestu zvažujete, velice vám doporučuji svůj e-book Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři, kde se přesně dozvíte, jak nato, co čekat a na co se připravit.

Anebo můžete letadlo vyměnit za auto.

Velké množství výborných možností zmiňuji v tomto článku, ale úplně nejoblíbenější je kemp Lanterna**** na Chorvatské Istrii, který má bezkonkurenční vyžití pro děti. V tuto dobu už dávno bývá vyprodán, ale nedávno byly do prodeje uvolněny nové luxusní mobilní domky typu Premium Exclusive, který jsou výborné i pro hodně náročné klienty. Ale je to varianta bez stravy.

Pokud nechcete vážit tak dalekou cestu a chcete mít zajištěné jídlo, tak je ještě možné za tobogány zamířit do maďarských termálů. 

Pro rodiny s menšími i většími dětmi jsou hodně oblíbené hotely Park Inn Zalakaros****Park Inn Sarvár****. Oba mají vnitřní i venkovní areály s bohatým vyžitím pro děti. První z nich je v létě dostupný s polopenzí formou bufetu a druhý dokonce s all inclusive. V hotelu Park Inn Zalakaros**** jsem sama byla, takže se můžete podívat i na moje fotky na Facebooku.

Pobyt v obou hotelech se vyplatí hlavně těm z vás, kteří máte alespoň jedno dítko do šesti let.

V takovém případě  budete pořád mít možnost pokoje 2+1, kde sice budete mít jen jednu přistýlku, ale zato nebudete muset připlácet za rodinný pokoj. Tady se podívejte na orientační cenové kalkulace na týden v nejvyšší sezóně, tedy v červenci a srpnu, kdy jsou otevřené i venkovní areály. Ty jsou ideální pro děti, které milují vodu v jakékoli podobě.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře