Léto 2020 – nejlepší zájezdy k moři s vlastní dopravou nebo autobusem

Když jsou děti maličké, je nejlepší na dovolenou k moři letět. Ale když povyrostou, často se rodiny rozhodnou, že by už se dala zvládnout i cesta autem. Hledají pak víceméně to samé, ale mezi možnostmi s vlastní dopravou. Pořád ale většinou stojí o all inclusive, zázemí pro děti, bazén a často i tobogány.

Jenže právě v těchto kritériích se často nenápadně skrývá kámen úrazu.

Hotely v Chorvatsku a Itálii, kam z našich zeměpisných šířek autem s rodinou pohodlně dojedeme, mají úplně jinou povahu, než jejich konkurenti v Řecku, Turecku, Bulharsku nebo dokonce v Egyptě či Tunisku.

Rozdíly jsou následující:

 • výběr je mnohem menší
 • all inclusive bývá spíše výjimkou než pravidlem
 • přidává se nám tady kritérium krátké dojezdové vzdálenosti, což výběr ještě zmenšuje
 • je tady málo pokojů pro rodiny 2+2
 • strava je tady mnohem dražší
 • hotelů s tobogány je naprosté minimum

A hlavně pokud má hotel nějaké zázemí pro děti a je blízko pláže, ne-li přímo na ní, velice výrazně se to promítne do jeho cen. To stejné platí, pokud má hotel 4 *.

Takže se velice snadno můžete dostat do situace, že za zájezd do hotelu se stravou a vlastní dopravou zaplatíme i mnohem více, než kdybychom se vydali na dovolenou do hotelu s all inclusive letadlem. Vlastně to klidně může být i dvakrát tolik.

Takže pokud budete hledat rozumné možnosti dovolené pro rodinu s dětmi  s vlastní dopravou, budete muset z některého ze zmiňovaných kritérií slevit.

Já za ideální prázdninové ubytování u moře pro rodiny s dětmi považuji mobilní domky ve výborných kempech a prázdninových vesničkách. Sama takto o dovolené ráda bydlím a také je ráda svým klientům prodávám. Sama jsem v několika z nich osobně byla.  Mluvím o nich třeba v tomto videu s tajným tipem pro dovolenou s vlastní dopravou.

U dovolené v mobilních domcích musíte počítat s tím, že:

 • v naprosté většině se jde o pobyty bez stravy, můžete ale využívat restaurace v zázemí kempu i výborně vybavený kuchyňský kout
 • pobyty jsou nejčastěji na 7 nocí, od soboty do soboty. Pokud budete chtít delší pobyt, tak se spojují dva termíny. Nebo můžete po cestě tři nebo čtyři noci strávit někde v Rakousku. (Jeden konkrétní a osobně osvědčený tip najdete v mém placeném e-booku.)

Naopak můžete ale počítat s výborným zázemím pro děti, jako jsou dětská hřiště, bazény, animace. Jak moc toho můžete očekávat, vám často napoví i počet hvězdiček v názvu kempu. Tento typ ubytování ocení i početnější rodiny, protože do jednoho mobilního domku se vejde až 6 lidí, což se v hotelech moc často nestává. A dají se zkombinovat i s autobusovou dopravou.

A pokud vás pojede více rodin, není problém si připlatit mobilní domky vedle sebe.

Mobilním domkům se budu věnovat v bodech 1 až 4, pak přijde řada na rozumné možnosti hotelů. Protože pro někoho je hotel prostě hotel. A riziku vlastního vaření se některé rodiny chtějí alespoň o dovolené vyhnout obloukem. 

A abych vás obecnými řečmi už déle nezdržovala, rovnou vám povím, které mobilní domky mizí nejrychleji.

Vedle prvního kempu rovnou leží i oblíbený hotelový komplex, takže v tomto případě budete mít srovnání ubytování v mobilních domcích s výborným 3* hotelem s polopenzí.↓↓↓

1) San Marino Camping Resort**** a hotelový komplex San Marino aneb vsaďte na chorvatský ostrov Rab

Pláž před kempem a hotelovým komplexem San Marino

Lopar na ostrově Rab mě naprosto okouzlil. Je to ideální místo, pokud máte rádi písčité pláže, přírodu, ale zároveň chcete mít výborné zázemí pro děti. Pláže v této oblasti mají pomalé svažování do moře, takže je to podle mého názoru jedno z nejideálnějších míst pro dovolenou s malými dětmi. Dětské hřiště je v kempu i u pláže.

V prvním článku, ve kterém jsem se této oblasti věnovala, jsem se nebála srovnat Lopar  se Sardinií, která je považována za evropský Karibik.

Podívejte se na moje video z června 2018 a také na cenové kalkulace. Z cen můžete snadno srovnat bydlení v 4* kempu a 3* hotelu. Novinkou pro léto 2020 je, že i v mobilních domcích se dá přikoupit polopenze v místní restauraci, což je u mobilních domků výjimka.

V kempu jsou na výběr mobilní domky typu Lux a potom o něco větší domky Grand a Premium Exclusive Family:

V hotelovém komplexu je více hotelů, pokud máte jedno dítě, zamiřte do hotelu Veli Mel***.

U hotelů obecně platí, že se v nich na rozdíl od mobilních domků častěji setkáme i s prodlouženými variantami na 10 nebo 11 nocí.

Pokud máte víc než jedno dítě, tak už budete potřebovat rodinný pokoj, které jsou v Lopar Sunny hotelu***. Jeho silnou stránkou přitom je, že má i velké pokoje pro rodiny 2+3 a vyžádat se dají i pokoje 2+4:

A do stejného hotelu se vám vyplatí jet, i pokud na dovolenou jedete v sestavě jeden dospělý a dítě do 12 let. V takovém případě totiž neplatíte cenu za dva dospělé, jak je obyčejně zvykem, ale dítě má 30% slevu.

Pokračovat budeme další variantou kempu s mobilními domky, které prodávám nejčastěji. Je to kemp výjimečný a svou povahou vyhovuje, i pokud už máte větší děti a hlavně, pokud se neobejdete bez pořádné soustavy bazénů s tobogány.↓↓↓

2) Lanterna Premium Camping Resort**** aneb tobogány především

Tady jsem se byla podívat během uplynulého léta, takže se můžete podívat na moje video:

V tomto kempu nejčastěji prodávám mobilní domky typu Lux, pro větší rodiny jsou zase lepší domky typu Grand. A pokud máte rádi naprosto luxusní bydlení, tak můžete mít nejnovější domky typu Premium Exclusive, které jsou extra moderní, mají i myčku a kávovar:

Co se obecně týče ubytování s tobogány, tak je jich pro vlastní dopravu opravdu jen hrstka.

Minulý rok ale tomuto kempu přibyla konkurence ve formě dalšího kempu na Istrii, který má ještě o hvězdičku víc. Je to Istra Premium Camping Resort*****, kam budou mířit především hodně nároční klienti. Jsou tady totiž pouze luxusnější mobilní domky Premium Exclusive, které stojí 30 – 100 m od moře.

A lze si připlatit i domky v první řadě s přímým výhledem na moře.

Tento kemp se také velice rychle plní, takže velmi doporučuji brzkou rezervaci. Některé červnové i červencové termíny už jsou vyprodány úplně.

A pro léto 2020 se i na českém trhu dají koupit mobilní domky do snad nejoblíbenějšího kempu s velkými tobogány v Itálii. Camping Union Lido Vacanze***** také hvězdičkami ani zázemím nešetří a stojí tady nové mobilní domy typu Lux.

I tyto mobilní domky ale mizí jako pára nad hrncem. Plno už je od půlky června až do půlky srpna.

A když už jsem u těch tobogánů v rámci ubytování, tak určitě nemůžeme pominout ani kemp Bella Italia***** u Gardského jezera. Ten ale doporučuji především těm z vás, kteří nechtějí dovolenou trávit jen u vody, ale mají v plánu i trochu poznávat. V tomto kempu jsou s rodinou byla v létě 2018 a můj blogový článek najdete tady.

Další kemp, na který jsem se letos v létě jela podívat, je stejně jako první možnost v Chorvatsku na ostrově Rab. Zdánlivě jej vyhledává stejný typ klientů, totiž ti, kteří mají malé děti. Ve srovnání s Loparem je ale přece jen trochu jiný. Hodně se toho dozvíte z videa.↓↓↓

3) Padova Premium Camping Resort**** aneb další TOP místa i pro prcky

Pokud bych to ale měla napsat ve zkratce, tak v tomto kempu se vám bude líbit, pokud je vám bližší město než příroda. Mně se celkově více líbilo v oblasti Loparu, ale jsou klienti, kteří to mají přesně naopak. Kemp Padova**** tedy volte:

 • když se neobejdete bez pěších procházek do města
 • když jedete autobusem a nechcete se cítit odříznuti od světa
 • když prostě musíte mít bazén a alespoň malé skluzavky

A protože tento kemp se rok od roku zlepšuje, tak novinkou pro rok 2020 bude bazénový komplex i s dětským vodním parkem, který bude vyhřívaný (28º až 30ºC).

Takže i červnové a zářijové termíny budou mnohem příjemnější.

Kromě klasických animací tady budou i denní fitness programy, nová parkovací stání, hřiště. A mobilní domky typu Lux jsou vyměněny za modernější domky typu Premium Exclusive Chalets jen 50 m od pláže, které jsou ale maximálně pro 4 osoby, a pak i pro větší rodiny domky typu Premium Exclusive Grand, maximálně 100 m od pláže:

No a další výborné kempy pro malé děti jsou třeba i v Itálii, například kemp Cavalino****:

A pokud máte rádi oblázkové pláže, tak sázkou na jistotu i s malými dětmi je kemp Bi Village****. Ten je v Chorvatsku na Istrii, je výborně vybavený a leží v krásné oblasti. Najdete tady mobilní domky typu Grand:

No a takovou klasikou nejen pro mne, ale pro mnoho Čechů vždy bude v Chorvatsku oblast Makarské. Odjakživa ji miluji. A máloco jí konkuruje. A taky můžete bydlet v mobilních domcích. A i když kemp, o kterém bude v zápětí řeč, má jen 2* a jeho zázemí se kempům na Istrii nevyrovná, přesto je v některých ohledech prostě nejlepší.↓↓↓

4) Kemp Dole** aneb osvědčená klasika

Řekla bych, že tento kemp má prostě nejvíce klientů, kteří se do něj vracení každé léto. Já se nedivím. Viděla jsem ho v létě 2018 a tehdy mne zajímaly především mobilní domky X-line, které jsou přímo na pláži.

Ty jsou každoročně plné hned v předprodejích.

Ale i ostatní mobilní domky typu Lux mají fajn polohu, jsou v první řadě, přímo nad pláží, na kterou jen seběhnete ze schodů dolů. Milovníci krásného moře a přírody si zde přijdou na své. Více informací najdete ještě i v článku z minulého roku.

Možná už se ale nemůžete dočkat hotelů. Tak tady jsou ty, které (kromě hotelového komplexu San Marino, o kterém už byla řeč) já považuji za nejrozumnější a nejvhodnější pro rodiny s dětmi.↓↓↓

5) Hotely a další možnosti se stravou v Itálii

Do Itálie se s vlastní dopravou míří logicky nejčastěji na sever. A to buď k moři, nebo ke Gardskému jezeru. Velice oblíbenou možností u moře je hotel President*** v Lido di Jesolo.

Hotel je velmi populární díky tomu, že nabízí dvě děti do 7 let zdarma.

Navíc je to slušný 3* hotel s bazénem, je jen 50 m od moře, nedaleko vodního parku a poblíž centra dynamického letoviska. Hotel je možné zvolit s polopenzí nebo s plnou penzí. A líbit se vám tady bude, pokud chcete být v centru dění. A v podvečer rádi  s dětmi vyrazíte zmrzlinu a do ulic se spoustou atrakcí:

Podobně jsou až 2 děti (do 7 let) zdarma v hotelu La Fenice e Siesta***  ve stejném letovisku, který je ještě levnější.

Do hotelu President i La Fenice e Siesta můžete jet i autobusem.

Už v úvodu jsem naznačila, že pokud chcete v Itálii nebo Chorvatsku 4* hotel, mnohdy se nám ceny šplhají velmi vysoko. Teď vám uvedu jednu výjimku a také potvrzení pravidla. Výjimkou je hotel Londra**** , který cenově vychází ještě lépe než President, má také dvě děti zdarma (do 6 let). Leží ale o 250 km jižněji:

Když jej srovnáme s dalším hotelem v Lido di Jesolo, tak u kalkulací pro tento hotel velice snadno pochopíte, proč říkám, že  dovolená s vlastní dopravou může vyjít dráž než letecky.

Přesto má i hotel Excelsior****  svoji spokojenou klientelu. Je přímo u pláže, má slunečníky a lehátka zdarma, prostorné pokoje a možnost vegetariánské a bezlepkové stravy. V kalkulaci vám uvádím dva druhy pokojů, přičemž levnější pokoje Superior jsou jen na vyžádání:

Ale nebojte se. Teď se budeme držet zase o něco víc při zemi.↓↓↓

Pokud chcete jet do Itálie, ale aby to bylo co nejblíže, za dobrou cenu a také trochu víc v klidu, může vás zaujmout Villaggio Albatros*** v letovisku Marina Julia, které leží jen kousek za italskými hranicemi se Slovinskem. Tady ale nejsme v hotelu, jsou to apartmány v klidnější oblasti s hezkým zázemím pro děti včetně menších skluzavek a divoké řeky.

Dá se tady připlatit i strava, jak polopenze, tak plná penze. Do tabulky vám kalkuluji plnou penzi, kterou mají děti do 7 let zdarma. Ceny bez stravy jsou ale platné i pro ubytování starších dětí a dospělých.

Rozhodně se vám tady bude líbit, pokud máte raději klidnější, méně turistická místa:

Také jsem už psala o tom, že all inclusive je u dovolené s vlastní dopravou nebo autobusem spíše výjimkou. Teď je na čase podívat se na jednu z nich: Velkým hitem díky příznivé ceně jsou dependance nebo bungalovy u hotelu Marina v krásném italském Caorle.

Je tady all inclusive a dokonce až dvě děti do 18 let zdarma.

Od italského all inclusive nemůžeme čekat úplně to samé, na co jsme zvyklí při leteckých zájezdech, je mnohem jednodušší. Ale s dětmi se přece jen hodí. Do kalkulací jsem vám dala i variantu s vlastní dopravou i autobusem.

Kdybychom srovnávali nejlevnější letecký zájezd s all inclusive a zájezd do tohoto ubytování autobusem, bude nám vycházet mírně levněji. Pokud tedy nechcete letět nebo rádi zůstanete v Evropě, je to pro vás moc fajn volba.

A když už jsme u těch výjimek, tak by byla chyba zapomenout na hotel Eraclea Palace****. Ten je výjimečný hned v několika faktorech:

 • jednak je to zase příklad 4* hotelu za slušnou cenu
 • má all inclusive
 • nejsou tady klasické menší dvoulůžkové pokoje, ale větší rodinné suity, kam se vejdete i jako rodina 2+3

K tomu všemu platí, že dvě děti do 7 let jsou zde zdarma. Jedná se o hotel v turisticky méně zatížené oblasti, který stojí asi 350 m od pláže. Tady je orientační cenová kalkulace:

Já osobně moře na severu Itálie moc nemusím. V Itálii mám ale moc ráda oblast jezer.↓↓↓

Už jsem vám říkala o kempu Bella Italia***** na jihu Gardského jezera. A pokud jste menší rodina a máte jen jedno dítě, tak je tady i druhá moc krásná možnost, a to příjemný hotel Angelini*** na severu:

6) Hotely ve Slovinsku

K moři je to velmi blízko i do Slovinska. Zdejší pobřeží je ale velmi krátké a mně jako nejlepší alternativa pro rodiny s dětmi připadá dvojice sousedních hotelů Histrion****Vile Park*** poblíž Portorože. Vstup do moře tady sice ani zdaleka není tak ideální jako třeba v Chorvatsku na Rabu, ale vynahrazuje to velice příjemná dojezdová vzdálenost a hlavně vodní park Laguna Bernardin, což je soustava bazénů s ohřívanou mořskou vodou, kam je vstup zdarma z obou těchto ubytovacích kapacit.

Takže se sem nemusíte bát vyrazit ani v okrajových a co se týče počasí riskantnějších termínech.

Rozdíl mezi oběma hotely je nejen v počtu hvězdiček. Z obou hotelů je to jen kousek k promenádě kolem moře, která vás zavede do krásného historického města Piran nebo na druhou stranu do Portorože. Nevýhoda tady ale je, že některé pokoje mohou být jen na vyžádání:

7) Hotely v Chorvatsku

S hotely v Chorvatsku pro rodiny s dětmi je tak trochu potíž v tom, že o dvou dětech zdarma si můžete na rozdíl od Itálie nechat jen zdát. Nejlevnějším hotelem se stravou (polopenzí) je Eva Sunny Hotel** na Rabu. Je ale třeba počítat s tím, že se jedná o starší hotel neoplývající velkým počtem hvězdiček.  Je ale v pořádku, pro méně náročné klienty moc fajn.

Budete tady v ráji, pokud máte rádi takřka nedotčenou přírodu a nebude vám vadit procházka na pláž.

Můžete se těšit na výbornou kuchyni. A také se tady dá vyžádat pobyt s pejskem (10 eur/den):

Pokud ale chcete bydlet přímo na pláži, v kvalitním 4* hotelu s bazény, hřištěm a dětským klubem, tak dobře uděláte, když zamíříte do hotelu Narcis**** na Rabacu. Ten se cenově pořád pohybuje moc hezky, je tady totiž alespoň jedno dítě zdarma.

Pokoje tady proto velmi rychle mizí:

Dalším velice oblíbeným hotelem pro rodiny s dětmi je Corinthia Hotel*** na ostrově Krk. Je v blízkosti pláže vhodné i pro malé děti, v rámci polopenze jsou zde zdarma i nápoje, je tu venkovní i vnitřní bazén. Hotel leží v oblíbeném letovisku Baška, asi 200 m od centra:

A naprosto perfektní je hotel Zora*** v Primoštěnu. Leží přímo u pláže v borovicovém háji, je tady velmi dobré jídlo, dětský koutek. A nad pláží má nádherný bazén s mořskou vodou, který je krytý otvíratelnou kopulí. Ta je otevřená nebo zavřená v závislosti na počasí. Takže sem můžete s klidem zamířit i v méně jistých termínech.

Budete tady ve svém živlu, pokud máte rádi nekonečné procházky v přírodě.

Co se týče míst, která se v Chorvatsku mně osobně nejvíce líbí, tak už v úvodu byla řeč o ostrově Rab a také o Makarské. Moc ráda mám ale také ostrov Mali Lošinj, který je obrostlý borovicemi a má neskutečné kouzlo. Tady leží i výjimečný hotel, který se orientuje především na rodiny s dětmi a to hotel Vespera****. Ten má 4 *, light all inclusive a rodinné pokoje ve formě spojených dvoulůžkových pokojů s přistýlkami.

Takže výjimečně další možnosti i pro větší rodiny, které chtějí bydlet pohromadě.

No a na samotný závěr jsem si nechala hotel, který má skoro všechno. Je přímo na pláži, docela blízko na dojezd, dětský bazén s tobogánem a vodními atrakcemi, lehátka a slunečníky zdarma. Pro rodiny s dětmi je výborný, i když pořád ještě chybí all inclusive. Až na tu cenu…

Hotel Girandella**** je prostě dalším důkazem toho, že dovolená v 4* hotelu se stravou v Chorvatsku může vyjít dráž než mnohé letecké zájezdy.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře