Sejdeme se na letišti

Letiště 0Léto je úžasné, skvělé a pohodové. Většinou. Nebo by alespoň mělo být. Je to nejběžnější čas odjezdů na dovolenou za mořem a ještě intenzivnějším slunečním svitem. Ale pozor! Kromě vlastního dovolenkování panuje také zvýšené riziko toho, že vás někdo požádá, abyste ho zavezli nebo vyzvedli z letiště. A o tom bude dneska řeč.

Možná si říkáte, že jsem se úplně zbláznila.

Vždyť o nic nejde: Přijedu, vyložím nebo naložím a hurá zpátky. Ano, takto by to bylo ideální. Ale před pár dny mi jedna z mých klientek poslala svoji historku. Vtipnou historku. Ale v její kůži bych rozhodně v takovou chvíli být nechtěla!  Když totiž na takovou záležitost pomyslím, ježí se mi chlupy na těle. Nesnáším to. A mám s tím velké zkušeností.

Špatné parkování!

Mám z parkování tak trochu noční můru z minulosti. Když jsme bydleli v centru města, často jsem trávila klidně i nekonečně dlouhou půlhodinku hledáním volného místa ke stání před našim domem. Letiště 4V autě jsem přitom měla půlroční holčičku a málokdy se spokojeně usmívala. Naopak. Bývala úplně stejně netrpělivá  jako její máma, což projevovala strašným křikem.

Mně se taky chtělo řvát.

Ale zoufale jsem kroužila kolem domu a číhala. V 99% případů mě předehnal zkušenější a dravější řidič. (Dodnes řídím jen automat.) A když jsem někde rezignovaně zastavila, že prostě počkám, ostatní ohleduplní řidiči mi to schvalovali hlasitým troubením.

Ale nenapadlo by mě, že by se podobná situace mohla stát i na letišti. Tam by přece parkovacích míst mělo být dost.

A stalo se. Jedna z mých klientek se přímo na Ruzyni taky pěkně zapotila:

Dnes jsem s holkama vyzvedávala na letišti v Praze naši babi při návratu z dovolené. Tušily jsme, že přijedeme dřív. Měli zpoždění, ale to jsem se dozvěděla, až když jsme byly na cestě. Dojely jsme na letiště, kde jsem chvilku stála před závorou oddělující placenou zónu a se mnou další tři auta. Po sedmi minutách nás ale odtud vytroubila policie.

Musely jsme vjet do placeného prostoru, který jsme do 15 minut opustily, abychom nemusely platit parkovné. Otočila jsem se tedy a vjela znovu, naložily jsme babi do pěti minut po vjezdu jsme už opouštěly prostor. Super. Pohoda. Ale najednou nás lístek nechtěl pustit!

Letiště

Stála jsem zoufale u otevírací brány, za mnou auta, vystoupit jsem nemohla. Byla jsem moc blízko, abych vložila lístek a prostor na manipulaci nebyl. Nechápala jsem, proč mě to nechce pustit. Všichni na mě troubili!

Připadala jsem si fakt inteligentně. Ale nebrečela jsem!

Netušila jsem, že při prvním vjezdu mi byla nasnímaná značka a vjezd byl vnímán jako druhý a už tedy placený. Takže jsem nakonec dala stovku taxikáři, který už to nevydržel a přišel mě seřvat osobně. Ten to zaplatil a jely jsme.

Prakticky jsem nevěděla a doteď pro příště nevím, jak situaci ideálně vyřešit.

Jak to tedy je?Letiště 5

Pokud člověk chce někoho zavést či vyzvednout na letišti a úplně se vyhnout placení, má na to opravdu jenom čtvrthodinku. A to platí obecně, jak v Praze, tak i třeba v Brně nebo Ostravě. Na menších letištích se celkem nic nestane, pokud člověk daný čas překročí. Částky za parkování nejsou vysoké. V Brně zaplatíte 30 Kč a v Ostravě 40 Kč za hodinu. Přitom můžete zůstat stát na úplně stejném parkovišti, kde už jste.

V Praze je situace dramatičtější. Finančně dramatičtější.

Když na Ruzyňském letišti překročíte bezplatných 15 minut a zůstanete a stejném parkovišti zaplatíte 100 Kč za každou další půlhodinu. Tedy 200 Kč za hodinu.

Pokud je vám tedy jasné, že parkování na letišti bude na delší dobu, je lepší najít parkoviště PcComfort nebo PbEcomony, které jsou určené pro dlouhodobější stání. Zde za hodinu zaplatíte jen 50 Kč. A stres tedy může být o dost menší. Stačí to vědět a nezapomenout.

Letiště 7

Bude to na dlouho

Pro váš ještě lepší přehled přikládám ceník parkování na všech třech letištích. To kdybyste potřebovali zaparkovat na celý den, týden nebo deset dní. Například při cestě k moři.

Pokud máte pocit, že vás tohle letos netýká, může to tak ale klidně být už na podzim nebo v zimě.

Parkování zdarma na letišti je totiž častým bonusem ke koupi first minute zájezdu. V tabulce tak můžete vidět, o jakou částku se hraje:

Parkování na letišti

 

 

 

Praha, Brno, Ostrava

V Brně je situace nejjednodušší. Celou dobu, ať už hodinu nebo týden, můžete zůstat na stejném parkovišti. V Ostravě jsou parkoviště tři. Dvě pro krátkodobé stání (P1 a P2), které jsou cenově na stejné úrovni, jen poloha je jiná. Pro parkování delší než pár hodin, je lepší P3 – parkoviště pro dlouhodobé stání.

Letiště 3

A no v Praze? Tam to není vůbec jednoduché. Parkovišť je několik. Je to opravdu na delší studium.  Pokud tam budete své auto nechávat během dovolené, tak je nejlevnější parkoviště Pd Holiday. Ceny v tabulce platí při online rezervaci předem. Je pořád o něco dražší než v Brně či Ostravě.

Ale na rozdíl od parkování na moravských letištích, bude vaše autíčko hlídané.

Mějte šťastné cestování i parkování!

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře