Vlastním vozem k moři: Pobyty, které se na trhu neohřejí

Už v minulém článku jsem se věnovala dovoleným vlastním vozem (nebo zájezdovým autobusem) na příští léto. Ukázala jsem vám dvě místa, o které je mezi rodinami s dětmi veliký zájem a přitom na první pohled nemusí být jasné proč. Dnešní článek je takovým volným pokračováním. Podíváme se na další top varianty rodinné dovolené. A zase půjde o pobyty, které jsou rychle plné.

Ale tentokrát ze zcela logických a zřejmých důvodů.

Mají totiž něco, o co je veliký zájem. Takovým trhákem v této oblasti každoročně jsou:

  • varianty pro větší rodiny
  • tobogány
  • pobyty delší než klasicky na týden
  • místa, kam se v klidu můžete vydat i s batoletem
  • nebo trochu odlišné místo dovolené, než kam jezdí všichni ostatní

A věřte, nebo nevěřte, všechny takové varianty jsou na českém trhu zastoupeny velmi málo.

I když se klidně můžete na český trh vykašlat, jednat globálně a zarezervovat si něco třeba přes Booking, stejně bude moc fajn, když vám tyto možnosti budou známy. Abyste mohli srovnat ceny a další důležité faktory.

Já osobně si myslím, že rezervovat dovolenou přes českou cestovku má stejný význam jako jíst lokální produkty. A lidé to často nedělají jen proto, že o takových možnostech neví. Nejednou jsem se totiž setkala s tím, že přesně tyto pobyty i čeští klienti zarezervovali právě přes zmiňovanou globální síť. A bohužel také za mnohem vyšší cenu:-(

Opět se v tomto článku jedná převážně o pobyty v mobilních domcích, které mám prostě v oblibě. Ale zabrousíme i k jiným typům prázdninového bydlení od karavanů až po hotely s all inclusive.

412

1) Velké rodiny 

Velké rodiny to v cestovním ruchu mají sakra těžké. A myslím tím už ty z vás, kteří mají jen o něco málo víc než dva kusy dětí. Často o tom píšu v souvislosti s leteckými zájezdy. Jenže i při dovolené s vlastní dopravou je situace dost podobná.

Hotely vás rády ubytují, pokud máte jedno dítě, se dvěma už je to o dost horší a se třemi? Takových moc neznám. Hrubým odhadem je to tak jeden hotel ze sta. A to bohužel vůbec nepřeháním. Nevyplatí se vám ani bydlet zvlášť, protože byste museli platit čtyři plné dospělé ceny. A když už se vám přece jen podaří najít rodinný pokoj, kam se všichni vejdete, tak je cena často vyšponovaná vysoko.

Takže pokud chcete jet přece jen na trošku jinou dovolenou u moře než v apartmánech v soukromí, je pro vás nejschůdnější pronajmout si právě mobilní domek.

IMG-20170910-WA0038

V těchto případech nejvíce doporučuju mobilní domky typu Grand, které mají o nějaký ten metr navíc a dvě koupelny k tomu. Takové mobilní domky najdete v kempu Lanterna****  s tobogány se snad nekonečným vyžitím pro děti na chorvatské Istrii. Na stejném poloostrově v kempu Bi Village**** s dostatkem sportovních příležitostí jako je třeba stezka v korunách stromů, venkovní fitness park nebo areál pro lukostřelbu. V kempu San Marino**** na Rabu s písčitou pláží i pro úplně malinkaté děti. A v jednoduchém, ale kouzelném kempu Dole** u Makarské riviéry.

O těch dvou posledních už byla řeč minule.

I do mobilního domku typu Grand se ale vejde nanejvýš šest osob včetně všech dětí.

Abyste se dlouho nemuseli přehrabovat v cenách, tady máte orientační kalkulace pobytu na týden pro rodinu 2 dospělí + 3 děti (do 12ti let) v termínech, kdy bývá teplo a hezké počasí.

Ceny jsou kalkulovány s vlastní dopravou, bez jídla, včetně parkování přímo u mobilního domku, úklidu a slev za včasný nákup. Teď jsou také výhodné v tom, že až do konce února platí sleva 8% za včasný nákup. Pobyty v mobilních domcích jsou v hlavní sezóně vždy na týden od soboty do soboty:

A abychom měli nějaké srovnání, uvedu vám tady jedny z mála hotelů, kde je možnost mít rodinný pokoj v sestavě 2+3. Dva z nich jsou v Chorvatsku a v rodinném pokoji se tam ubytujete dokonce i v šesti. A třetí hotel sice ani není u moře, ale je to každopádně také moc hezká varianta rodinné dovolené.

 Lopar Sunny Hotel*** vychází finančně nejlépe a bude se vám v něm líbit pokud máte některé z dětí opravdu malinké. Je na ostrově Rab, hned vedle kempu San Marino****. Ubytování v něm je včetně polopenze s nápoji. O něco dražší je hotel Park Inn Zalakaros**** v Maďarsku. Tam moře samozřejmě nenajdete, ale zato skvělé vodní vyžití se skluzavkami a tobogány.

Už hodně finančně vysoko je Family Hotel Vespera**** na mém oblíbeném chorvatském ostrově Mali Lošinj. Cena je sice s lehkým all inclusive, ale v takové cenové relaci už se dá pořídit letecký zájezd k moři ve stejné sestavě. 

Takže je to trošku na pováženou.

Na druhou stranu, pokud zamíříme do Chorvatska do čtyřhvězdičkového hotelu, do rodinného pokoje s oddělenými místnostmi, tak nemůže žádnou low cost cenu ani očekávat.

2) Tobogány

Dalším neodolatelným lákadlem pro rodiny s dětmi jsou tobogány a dětské skluzavky. Kde jinde se děti tak dokonale zabaví? 

Na internetu jsme sice zvyklí vídat snad tisíc fotek tobogánů, a tak máme pocit, že už musí být snad úplně všude. Ale když dojde na lámání chleba, zjistíme, že to tak není ani omylem.

Hotelů s tobogány v dojezdové vzdálenosti z Česka je úplné minimum. Proto se tady opět vyplácí podívat se po kempech s mobilními domky. Tradičně výborný je tomto ohledu již zmiňovaný kemp Lanterna****, kde děti bývají tak nadšené, že už většinou nechtějí jet nikdy nikam jinam. Také je to blízko na dojezd. A je to jedna z mála variant v Chorvatsku.

I když pomalu přibývají…

Úplnou novinkou na příští léto je totiž další kemp, který leží stejně jako Lanterna na Istrijském poloostrově. Má také tobogány i skluzavky a dokonce o i hvězdičku výš. Mobilní domky v kempu Istra Premium Camping Resort***** jsou designově krásné, mají 36 metrů čtverečních a jsou jen padesát až sto metrů od moře. Takže tady opravdu s klidným srdcem mohou zamířit i ti nejnáročnější z vás.

Ale ani pokud byste rádi tobogány a k tomu písčitou pláž, nemusíte zoufat.

S příjemnou novinkou ve formě nové soustavy bazénů s tobogány totiž chystá už teď velice osvědčený kemp Padova**** na Rabu. Kemp má úžasnou polohu, po promenádě dojdete až do hlavního města ostrova. Pláž je tady písčitá s pozvolným vstupem do vody. A mobilní domky jsou i tady velice blízko moře.

Tento kemp to může být také moc šikovný tipem pro ty z vás, kteří mají omezenější rozpočet. Kromě mobilních domků se v kempu můžete totiž ubytovat i v karavanech a zařízených stanech.

Možná byste ale raději zamířili do Itálie. 

Pokud ano, tak výborným místem s tobogány je v Itálii u Gardského jezera v kempu Bella Italia*****. Tam jsem byla minulé léto s rodinou. Líbilo se nám tam tolik, že nám vůbec nepřišlo líto, že nejsme u moře. Kemp je spíš větší s opravdu velikým vyžitím pro děti. V blízkosti je několik zábavních parků, ale taky plno možností jezdit na výlety za památkami nebo přírodou a být aktivní.  A míří sem v převážné většině rodiny s dětmi.

Takže když jsem tam letos poslala na dovolenou tetu se strejdou bez dětí, sice se jim líbilo, ale připadali si tam tak trochu omylem.

DSC_1282

Tady v tabulce máte orientační cenovou kalkulaci. Tentokrát pro rodiny 2 dospělí + 2 děti, na týden, s vlastní dopravou a stravou, v uvedeném druhu ubytování. Co se týče dopravy, tak do chorvatských kempů se dostanete i autobusem. Ke Gardskému jezeru ale jen autem. 

3) Malinkaté děti

100_4722

O co je v cestovním ruchu tradičně velký zájem, jsou místa, kam je fajn se vydat i s malinkými dětmi. S takovýma, které jednou k moři poprvé a potřebujete být v cíli co nejdříve. A také mít pláž s velmi mírným svažováním do moře, nejlépe po písku. A ne moc velké vlny.

Jedním z takových míst je Lopar na ostrově Rab. Už jsem vám o něm říkala v minulém článku.

Ale pokud máte raději Itálii než Chorvatsko nebo prostě chcete ještě jinou variantu, byly by to na severu Itálie kemp Mediterraneo**** , kde si lze připlatit mobilní domky hned v první zóně, tedy jen 30 m od moře a také kemp Cavallino**** . Oba jsou srovnatelné, jen 1,5 kilometrů od sebe, mají bazény s miniskuzavkami pro menší děti. Některé z bazénů jsou i vyhřívané. Na výlet si pak můžete zajet do Benátek nebo aquaparku Jesolo. A najdete tu i velkou síť cyklostezek.

Ale pokud žádné skluzavky nepotřebujete a oceníte spíš to, že se nebudete zabývat jídlem, protože ho za vás někdo připraví, pak bych doporučila spíše hotel s plnou penzí.

V Chorvatsku se rodiny se dvěma dětmi v hotelu dostanou finančně hodně vysoko, ale v Itálii to je jinak. Některé hotely mají i dvě děti do šesti let zdarma (stejně jako třeba v Maďarsku) a jsou za tak rozumnou cenu, že se především o letních prázdninách vyplatí víc, než mobilní domky. Rozhodně je ale třeba počítat s omezenějším prostorem na pokoji.

Konkrétně bych doporučila hotel Londra****, což je rodinný hotel v menším letovisku, jen 20 m od pláže, který má vynikající jídlo. A hotel La Fenice e Siesta ***. Ten má sice o hvězdičku méně, ale zato je o dvě stě kilometrů blíže. Zde jsou orientační cenové kalkulace pro rodiny s dvěma dětmi do šesti let v mobilních domcích bez stravy a v hotelech s plnou penzí.

4) Déle než na týden

Ve všech poptávkách, které jsem od vás dostala v minulých měsících, se ukazuje jedna společná věc: Z praktických důvodů je velký zájem o pobyty na 10 nebo 11 nocí. No jo, jenže pobyty s vlastní dopravou jsou ve velké většině případů jen na 7 nocí, klasicky od soboty do soboty. 

Hodně z vás chce přitom na dovolené zůstat déle. Nebo se prostě jen šikovně vyhnout největšímu provozu na silnicích směrem k moři. A dva týdny už jsou někdy až až.

Tady jako řešení svým klientům radím spojit svůj pobyt u moře s dovolenou v rakouských Alpách, taky v mobilních domcích. Na tomto skvělém místě pro rodiny s dětmi, kde jsem sama byla před dvěma lety, se můžete zastavit na 4 noci po cestě k moři a na 3 noci po cestě zpátky. Co říkáte? Cenově by to přes letní prázdniny vyšlo takto:

Jsou zde samozřejmě i jiné možnosti.

Co se týče mobilních domků, tak už bylo řečeno, že pobyty jsou vždy na týden od soboty do soboty. No jo, ale jak už to tak bývá, i tohle pravidlo má svoje výjimky. V tomto případě je to kemp Ville Degli Ulivi*** na italské Elbě, kde je možné rezervovat si pobyt i na 10 nebo 11 nocí.

Na Elbě se bude líbit těm z vás, kteří máte rádi hezkou přírodu a rádi si zajdete na výlet. Ale jíst chcete hlavně pizzu, pít výborné kafe a koupat se na písčité pláži, úplně jiné než na severu Itálie. Krásná je i večerní procházka po promenádě až do městečka Marina di Campo. V kempu jsou mobilní domky typu Lux, menší mobilní domky Domus a také klimatizované karavany.

Když už je řeč o karavanech, je třeba také zmínit, že i v karavanech v kempu Padova**** je také možný pobyt na 10 nebo 11 nocí. Tyto karavany ale nejsou klimatizované.

Všechny tři předchozí možnosti nejdete spočítané v tabulce dole. Kde pro srovnání přidávám i kombinaci zmiňovaného pobytu v Rakousku na 4 noci a následně týdenní pobyt v kempu San Marino**** v mobilních domcích. Takto jsem to vybrala, protože pokud máte malinké děti, je to hodně příjemná možnost kombinace.

A pak jsem do tabulky připadala i tyto osvědčené hotely.

Hotel Londra**** v Itálii, který nám vychází finančně pořád moc hezky. Je ovšem kalkulován pro dvě děti do šesti let. A je dokonce s plnou penzí. Pak Lopar Sunny Hotel*** v Chorvatsku, kde už nám cena hodně stoupá. A vyplatí se do něj jet buď spíše rodinám jen s jedním dítětem (a dalším do 2 let) nebo potom větším rodinám o pěti až šesti členech. A jako poslední v tabulce najdete apartmány Villas Rubin***. Ty jsou také moc osvědčenou variantou dovolené u moře pro rodiny s dětmi.

Já jsem v nich sama trávila jednu ze svých prvních dovolených u moře jako dítě a dodnes na ní mám moc hezké vzpomínky.

 5) Něco úplně jiného

No a nakonec tady máte možnosti pro ty z vás, kteří nechtějí úplnou klasiku, ale něco jiného. Obecně platí, že pokud člověk chce trošku jinou dovolenou vlastní dopravou, tak musí jet o dost dál. Někdy to ale opravdu stojí zato. Třeba v nádherném kempu Les Prairies de la Mer***** na Francouzské riviéře. Kemp je pětihvězdičkový a je tady i nová soustava bazénů.

Určitě také nemůžeme zapomenout na Sardinii, která je v rámci Evropy absolutní top. Tady najdete třeba výborný kemp kemp Baia Blu La Tortuga**** zase s mobilními domky s bazény a atrakcemi pro menší děti. Do tohoto kempu navíc můžete i letět.

O dost blíž než Sardinie je pak italský ostrov Elba s kempem  kemp Ville Degli Ulivi*** , o kterém už ale také byla řeč.

Na Sardinii a Elbě se také dá počítat s tím, že letní sezóna a teplo na koupání je zde o něco delší než na pevnině.

DSC00639

 

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře