Letecké zájezdy pro velké rodiny: pokoje 2+3 až 4+2

Půlrok s půlrokem se sešel a já se vracím s tématem leteckých zájezdů pro větší rodiny. Prostě pro ty, kterých je doma víc než dva dospělí a dvě děti. Načasování není náhodné ani podle mojí nálady. Právě teď je totiž nejlepší doba koupit letecký zájezd k moři, pokud jste rodina o dvou dospělých a třech dětech. Nebo je vás ještě víc!

V minulých dvou článcích na tohle téma jsem hodně zdůrazňovala, že pokud je to váš případ, musíte se po leteckém zájezdu k moři rozhodně rozhlížet už v listopadu. A musím říct, že mě hodně z vás poslechlo. A letos mi chodily poptávky tohoto typu ještě před tím, než začaly opadávat první listy ze stromů.

To ale bylo zase moc brzy! 🙂

Protože i když letošní rok byl smutně komický v tom, že zájezdy na další léto se začaly prodávat, ještě před tím, než skončilo to předchozí, až do nedávna nebyla nabídka letních leteckých zájezdů kompletní. Takže jsem mnohým z vás radila, že je fajn nákup zas až tak neuspěchat a ještě trochu počkat.

Nejprve totiž začínají prodávat velké cestovní kanceláře, ale ty menší potřebují více času. A menší v dnešní době často v cestovním ruchu neznamená méně kvalitní. Spíš se mi děje, že je o mé klienty mnohem lépe postaráno.

Ale teď už opravdu není na co čekat.

Takže jsem posledních pár pracovních dní strávila tvorbou orientačních cenových kalkulací. Abyste věděli, jaké máte jako rodina 2+3 nebo 2+4 co se týče leteckých zájezdů k moři možnosti a kolik vás to bude zhruba stát.

Minulý rok jsem vám ukázala tři hotely, které se mi jevily jako nejlepší. A do kterých je fajn si dovolenou koupit co nejdříve. Jeden z nich se úplně vyprodal už na konci ledna a další šly s cenou až o 20 000 Kč na rodinu výš.

Tentokrát jsem se do toho opřela ještě víc a variant vybrala co největší množství. Také jsem přidala možnost dovolené na dva týdny, protože i po delších pobytech se zvedá velká vlna zájmu.

Nezůstala jsem zároveň jen u variant pro dva dospělé a tři dítka. Podíváme se také na to, jak to vypadá, když jste tři dospělí a tři děti. To už je totiž takový hraniční případ, kdy hodně záleží na dalších okolnostech. Někdy se vám totiž vyplatí bydlet dohromady a jindy finančně mnohem lépe vychází, mít dva samostatné pokoje.

Šest osob na jednom pokoji je ale hranice přes kterou nejede vlak.

Pokud je vás sedm a více, tak už musíme mít několik pokojů. A tohle pravidlo platí nejen pro letecké zájezdy, ale třeba i pro mobilní domky, které ráda prodávám jako fajn variantu dovolené u moře vlastní dopravou.

Zájezdy, které jsem pro vás kalkulovala, jsou vždy pro variantu 2+3 nebo 3+3, ale v tabulce zároveň najdete i maximální počet osob v daném pokoji a u dětí i  důležitou věkovou hranici. Zároveň se můžete podívat i na můj článek ze začátku května, kde jsem vám uvedla hotely, které se ještě pro rodiny 2+3 daly sehnat i takto krátce před letní sezónou.

V takovou dobu je totiž každoročně už hodně velký kumšt sehnat leteckou dovolenou pro dva dospělé a tři děti s all inclusive během letních prázdnin pod sto tisíc korun. Nyní je to možné v některých případech i pro pobyty ne na jeden, ale na dva týdny!

Takže vidíme, že správné načasování nákupu dovolené je opravdu zásadní.

Nejprve se podíváme na 2+3 varianty v Řecku, které je nejvíce žádané. Pak přejdeme na Bulharsko a Turecko, které jsou levnější. Mrkneme se také na to, jestli by pro vás nebylo výhodné podívat se někam, kde to trošku zavání exotikou nebo kam se zas až tak často na dovolenou nelétá.

A na závěr se podíváme na 3+3 možnosti a ukážeme si kalkulace pro bydlení dohromady i zvlášť.

Skoro všechny kalkulace jsou celkové ceny leteckých zájezdů pro rodinu s all inclusive nebo uvedeným typem stravování. Takže už jen z tohoto důvodu to nejsou malé sumy. Zároveň tady dávám ty hotely, které jsou cenově v dané kategorii nejvýhodnější. Takže zde nebudete hledat úplnou dokonalost. Tedy hotely, které by měly 2+3 pokoje, ještě k tomu tobogány a byly přímo na pláži.

To bychom se totiž cenově pohybovali už úplně někde jinde.

Ale pokud ve vás trochu hlodá červík, zda by se letecká dovolené přece jen nedala pořídit levněji, doporučuji svůj e-book Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři. 

A když prostě z tabulek zjistíme, že na leteckou dovolenou to tedy nebude, tak se můžete podivat i na varianty pro větší rodiny pro dovolenou u moře s vlastní dopravou a to v tomto článku. Nebo se můžete podívat na kalkulaci hotelu v Chorvatsku na ostrově Rab. O něm píšu zase tady. Ani při variantách s vlastní dopravou se ale nevyplácí příliš otálet.


A) Vzhůru do překrásného Řecka!

Nejprve se stejně jako minulý rok mrkneme na Aparthotel Meropi****+ na Krétě. Typově totiž vyhovuje velkému množství rodin s dětmi. Není daleko od letiště (35 km), na písčitou pláž je to taky kousek, má apartmány s oddělenými pokoji a možnost zvolit all inclusive nebo polopenzi. A jako novinka je tady i aquapark. Kvůli němu šel hotel logicky oproti minulé sezóně trochu nahoru s cenami.

Meropi je prostě hodně osvědčený hotel, který se brzy vyprodává, což platilo ještě předtím, než měl aquapark.

Takže i když letos už vůbec nepatří mezi nejlevnější, přesto mu v tomto článku právem náleží první místo. Velká výhoda je v tom, že se tady bude líbit i rodinám, které mají mezi dětmi velké věkové rozdíly. Kalkulaci pro Aparthotel Meropi****+ vám tady uvedu, jak s all inclusive, tak s polopenzí:


Čestné druhé místo patří hotelu Attika Beach***+ na Korfu. Vůbec bych neřekla, že je o něco horší než Meropi. Spíš je určený pro úplně jiný druh klientů. Do Attiky Beach totiž moc ráda posílám rodiny, které mají ve své sestavě menší děti. Potřebují proto velmi pozvolný vstup do moře pohodlně po písku. A také klidnější moře. Potěší je stromy na pláži nebo dětské hřiště ve stínu.

Celkově je atmosféra hotelu laděna spíše do klidu.

Najdete zde sice v hlavní sezóně český animační tým, ale jinak je hotel spíše na samotě. A bez skluzavek. Takže moc fajn pro poklidnější rodinnou dovolenou. Rodiny tady 2+3 bydlí v apartmánech. A mohou mít buď polopenzi nebo plnou penzi s nápojem:


Ale v Řecku se také můžete podívat do těchto dalších hotelů: Pokud máte větší děti a dovolenou si prostě nedokážete představit bez skluzavek a tobogánů, tak se vám může líbit hotel  Eri Beach & Village****. Je stejně jako Meropi na Krétě, ale je za mnohem nižší cenu. Je to proto, že hotel je poněkud starší. Stále je ale v pořádku a čistý.

Bude se tady líbit těm z vás, kteří mají rádi spíš dynamickou a rušnější atmosféru.


O něco dražší je pak hotel Golden Oddysey***+ na překrásném Rhodosu. Tady se nám pořád setkává výborná cena v dané kategorii s vodním vyžitím v podobě skluzavek. Daní za fajn cenu je zde velká vzdálenost k pláži (950 m), kam ale pravidelně jezdí hotelový autobus.


A do třetice tady mám poslední variantu hotelu se skluzavkami i tobogány, který je cenově výhodný. Má o půl hvězdičky víc než Golden Oddysey, je na stejném místě, jen o něco blíž k pláži (300 m), Je to hotel Kolymbia Star****I zde je o letních prázdninách český animační tým. A nejvíce vyhovuje těm z vás, kteří chtějí spíše poklidnější atmosféru.


Pokud pro vás skluzavky ani tobogány opravdu nejsou nezbytné, tak mám pro vás další tři hotely v Řecku. Napřiklad vám může vyhovovat hotel Gaia Village***+ na Kosu. Odměnou vám bude krásná zahrada i romantická atmosféra.

Tady se líbí rodinám, které nemusí velké masivní hotely.

Menší budovy oddělené chodníčky jim budou sympatičtější. Ale přesto tady najdou i dětské animace a dětský koutek s hřištěm. Pláž je dlouhá, písčitá, s pomalým svažováním do vody. A protože na Kosu trochu víc fouká, jsou zde mírné vlnky.


Kréta, Rhodos a Kos je, co se týče řeckých ostrovů, taková klasika.

Méně častým místem dovolené je ale ostrov Samos. Pro rodiny 2+3 je taky možné jet na dovolenou do hotelové vesničky Kampos Village Resort***+. Bude se líbit těm z vás, které okouzluje výhled na hory a nevadí na pláži oblázky.  Zato chcete čisté, průzračné moře a pravou řeckou atmosféru.


Úžasné moře a atmosféru méně zasaženou turistickým ruchem najdete i u hotelu  Princess Golden Beach**** na Thassosu. Ostrov nemá vlastní letiště a proto se přistává na pevnině v Kavale, odkud se jede trajektem. Cesta je sice delší, ale i samotný trajekt často bývá pro děti zážitkem. Tento hotel už se finančně pohybuje výš.

Ale zato se můžete koupat na jedné z nejkrásnějších pláží na celém ostrově s opravdu krásným vstupem do vody i pro ty nejmenší.


No a pokud se úplně hravě obejdete nejen bez skluzavek, ale i bez stravování a jde vám hlavně o to, abyste všichni bydleli pohromadě, můžete se podívat na apartmánový dům Leonidas na Korfu. Ten je určen především pro ty rodiny, které chtějí svou dovolenou strávit na příjemném a klidném místě.

Z kalkulace také poznáte jak se pohybují ceny zájezdů 2+3 do Řecka bez stravování.

Ale musím vám říct, že zájezdů bez stravování nebo jen s polopenzí je ještě daleko méně než těch s all inclusive.


B) Bulharsko a dost fajn ceny

Ještě o něco cenově níž než v nejlevnějším hotelu v Řecku se dostaneme v Bulharsku. Tady nejčastěji rodiny s dětmi míří na Slunečné pobřeží. Je to opravdu populární a dynamické letovisko. Protože přes den se můžete s dětmi koupat na písčité pláži s pozvolným vstupem do vody a sbírat drobné mušličky. A večer vyrazit na živou promenádu s kolotoči a mnoha atrakcemi.

Takže se tady podíváme na čtyři hotely.

Na Slunečném pobřeží vychází cenově pro rodiny 2+3 moc hezky čtyřhvězdičkový hotel Wela**** umístěný 400 m od pláže a 40 km od cílového letiště. A moc fajn atmosféru má tříhvězdičkový hotel Riva***s krásnou zahradou i dětským koutkem, 250 metrů od pláže.

Na úplně opačné straně Slunečného pobřeží leží hotel Kotva***.  Tam budou opět mířit rodiny, které chtějí hotel s tobogány a vodními atrakcemi.

Takže se logicky i cenově opět dostáváme do úplně jiných sfér.

No možná ale tolik na tobogánech nelpíte, ale zato chcete bydlet ve velmi kvalitním hotelu, přímo na pláži. V takovém případě je pro vás jako stvořený hotel Blue Pearl****.


Jenže zlí jazykové tvrdí, že Slunečné pobřeží je taková velká matějská pouť.

Takže pokud byste rádi spíš někam do klidu, mohl by vás zaujmout hotel Kaliakria Resort****.  To je opravdu úplně jiné kafe. Pořád jsme sice v Bulharsku, ale tady se ocitáme ve velmi hezké čtyřhvězdě. Hotel je sice tak trochu v přírodě uprostřed ničeho, ale hned vedle je veřejný aquapark. A cena je natolik příjemná, že zde prostě musí být nějaké ale. Tím je vzdálenost k pláži, která je osm set metrů. I tady ovšem jezdí hotelový autobus.

Takovou zlatou středí cestou mezi masovým Slunečným pobřežím a hotelem uprostřed ničeho by mohlo být bulharské letovisko Albena.

Mně osobně je Albena moc sympatická v tom, že zastává ekologický přístup k cestovnímu ruchu. To znamená, že je zelenější a méně zastavěná než jiná letoviska. Hotely mají často vlastní zahrádky s ovocem a zeleninou i solární panely na ohřev vody. Slunečníky a lehátka jsou v celém letovisku na pláži zdarma.

A rodiny s dětmi navíc oceňují i aquapark nebo dostupný výlet do delfinária ve Varně.

Z možností pro rodiny 2+3 tady najdeme hotel Nona***, který má typický terasovitý tvar. A je velmi fajn tříhvězdou přímo na pláži. Nebo hotel Laguna Mare***, který je dražší. V hlavní sezóně zde ale působí čeští animátoři a je tady také bazén s atrakcemi pro menší děti.


C) Když hrozí nuda, zvažte Turecko

Po Bulharsku se odstáváme do Turecka. Tahle země má pro rodiny s dětmi mnohá ale. Je třeba si ohlídat vzdálenost z letiště. V Turecku totiž nebývá neobvyklé, že v transferu z letiště strávíte i víc než dvě hodiny. A také vstup do moře má často velký sešup nebo u břehu bývají kameny. To všechno je rizikové, pokud se na dovolenou vydáváte s malými dětmi. Pokud ale cestujete ve smíšenější věkové skupině, najednou je to všechno úplně jinak.

V Turecku se často líbí dětem na hranici puberty, které už jinak mají náběh se na dovolené s rodiči tak trochu nudit.

U hotelů jsou tady častěji než jinde tobogány a služby bývají výborné. Navíc má Turecko příchuť orientu. Za dobrou cenu je hotel Titan Garden****. Tady jsou jak skluzavky, tak bar na pláži a lehátka se slunečníky zdarma. Na letiště je to ale 110 kilometrů. Ještě o něco dál od letiště je hotel Blue Wave****  s malou i velkou skluzavkou, dětským hřištěm, dětskou diskotékou, asi 400 m od pláže.

Hotel, který sice je v Turecku, ale který bych klidně doporučila i s malými dětmi, je hotel Cooee Serra Garden****.

Je citelně blíž letiště a tentokrát i s pláží vhodnou i pro ty nejmenší. 

I tady máme skluzavky, bar na pláži, lehátka na pláži zdarma. A ubytování je ve vilkách obklopených zahradou. Za pět minut se dostanete jak na pláž, tak na promenádu, kam se můžete vydat klidně i s kočárkem.  Z městečka pak můžete autobusem vyrazit až do známého letoviska Side s antickými památkami.

No a pokud by pro vás nebo pro vaše děti dva tobogány byly prostě málo, nezbývá nic jiného než pětihvězda – Club Calimera Serra Palace*****. Je to příjemný, ale velký hotelový komplex s veškerým vybavením určený především pro rodiny s dětmi . Vzdálenost od letiště je 80 km.

A cenová relace je pořád velice slušná!

Pláž je tady písčitá, ale vstup do moře je spíš oblázkový a příkřejší. Je to prostě jeden z hotelových komplexů, do kterého by vás bez dětí ani nenapadlo jet. A s nimi to přitom může být skvělá dovolená.


D) A jinam už to nejde?

Co se týče Evropy, tak po Řecku, Bulharsku a Turecku už opravdu moc možností nezbývá. Najít 2+3 možnosti někde jinde je buď téměř nemožné nebo víc než nákladné.

Ale abych vám opravdu vůbec nic nezatajila, podíváme se na dva hotely, které by ještě eventuálně mohly přicházet v úvahu a jsou v méně obvyklých destinacích.

Prvním z nich je hotel Crystal Rocks*** v Severním Kypru. Když se podíváte na ceny, tak zjistíte, že jsou srovnatelné s některými hotely v Řecku. A když mrkneme na popis a obrázky, taky můžete být pozitivně překvapeni. Hotel je příjemný, přímo na pláži s vlastním aquaparkem. Pláž je krásná. Celkově je hotel docela slušná tříhvězda. Je to ale hotel v Severním Kypru, je to ta část Kypru, která patří Turecku.

Což s sebou bere i to, že mezipřistání je vždy v Turecku a zhruba hodinové čekání.

A není to úplně turisticky nejvyhledávanější lokalita. Což sice nemusí být na škodu, ale je třeba počítat s tím, že kolem hotelu nic moc není. Celkově umí být Severní Kypr takový pustější, smutnější a méně udržovaný. Na druhou stranu má hotel v hlavní sezóně české animátory. Takže i tak to může být moc fajn rodinná dovolená.

Druhým hotelem, který je vhodný i pro rodiny 2+3 pro leteckou dovolenou s all inclusive na týden, je Serenusa Village **** na italské Sicílii. Je to velice příjemný hotel v zahradě, s písčitou pláží s pomalým svažováním do vody. U hotelu nechybí bazén se skluzavkou.

Ale je to opět varianta klidnější dovolené, kde vás nesmí překvapit, že nejbližší městečko je vzdálené osm kilometrů.


E) A co Egypt?

Pokud jste četli můj e-book zdarma, tak víte, že nejsem úplným zastáncem klasické dovolené u moře s malými dětmi mimo Evropu.  Takové Tunisko, i když se cenově pohybuje úplně nejníže, prodávám nerada, ale Egypt jsem za určitých okolností schopná vzít na milost. Hlavně pokud máte už větší děti. Pořád zde platí, že let je delší a hrozí střevní nepříjemnosti. I když už mnohem méně než v minulosti, což platí především v kvalitních hotelech.

Pokud vás láká šnorchlování a chcete vidět víc než pár rybiček, tak je Egypt prostě značka ideál.

Je ale třeba brát v úvahu, že sezóna je v Egyptě trochu jiná než ve Středomoří. Nejlepší je se do této země vydat od poloviny března do poloviny července. Od půlky července totiž začíná období opravdu parných dnů, takže je na zvážení, zda takové teplo nebude pro vás až moc. A pak se teploty mírní v září a říjnu, které jsou podobné našemu létu.

Koupat v moři se v Egyptě dá až do konce listopadu.

No a když jedeme za šnorchlováním, nejlepším letoviskem bude Marsa Alam, kde jsou krásné a neponičené korálové útesy. Tady bych doporučila hotel Club Calimera Akassia Swiss Resort *****který je na výborné úrovni. Leží přímo na písčité pláži s pozvolným vstupem do vody. A v laguně je šnorchlování bezpečné i pro děti. Navíc jsou u hotelu tobogány pro malé i velké děti. Z letiště je to jen 39 km.

Další podobný hotel, kde jsou korálové útesy už v malé hloubce je hotel Prima Life Makadi Resort & Spa*****. Ani u tohoto hotelu nemusíme pochybovat o úrovni služeb. A i zde je pro menší děti možnost pozvolného vstupu do moře.

Navíc skluzavky, tobogány a vzdálenost z letiště 25 km.

No a do třetice dobrého i zlého se můžeme podívat na hotel  Picalbatros Jungle Aqua Park****, který se pohybuje o jednu hvězdu níž, ale finančně o několik tisíc výš. Ten je určen pro opravdové skluzavkové maniaky. V hotelu nejdete největší aquapark v Hurgádě, který má 21 skluzavek pro dospělé a 14 skluzavek pro děti.

A pokud si na to najdete čas a chuť, můžete se jet hotelovým busem i podívat k moři 🙂


F) Tři dospělí + tři děti

Jak jsem zmiňovala v úvodu tohoto článku, tak pokud se vydáváte na dovolenou v sestavě šesti osob, může se vám vyplatit bydlet dohromady, ale i mít dva oddělené pokoje.

Obojí má svoje pro a proti.

Jestliže je hotelů, kde vás ubytují jako 2+3 málo, tak u šesti osob je možností opravdu jen pár. Pokud ale chcete bydlet pohromadě, tak je takový typ ubytování vaší jedinou jistotou. Protože když budete mít dva pokoje, nikdo vám stoprocentně nezaručí, že budete bydlet vedle sebe. K takovým požadavkům se sice přihlíží, ale někdy se taky stane, že to hotel příliš nebere v úvahu.

Nebo to prostě opravdu nejde.

Pokud vás vyloženě zajímá, jak to vypadá z finanční stránky věci, můžete se podívat hned do následujících tabulek. Najdete tam šest hotelů, kde lze dohromady ubytovat 3 dospělé a 3 děti. A hned pod nimi i ceník pro dva pokoje 2+1.

V Řecku bych k už zmiňovanému hotelu Attika Beach***+ s polopenzí viděla jako alternativu třeba dva pokoje v hotelu Athena*** na Korfu:

Pro variantu s plnou penzí by pro srovnání byl vhodný hotel Lardos Bay*** s light all inclusive:

V Bulharsku pak můžete v hotelu Riva***, o kterém už taky byla řeč, srovnat obě možnosti, tedy bydlení dohromady i zvlášť:

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře