Výpočet nejnižší ceny leteckého zájezdu (s all inclusive) pro rodinu s dětmi

To, s čím se při provozování cestovní agentury nejčastěji setkávám je, že rodiny s dětmi často alespoň jednou za čas touží vyrazit na pohodlnou dovolenou letecky, ideálně do hotelu s all inclusive. A přitom často nemají představu, jaký rozpočet je na takovou dovolenou zcela reálně třeba. Nebo představu sice mají, ale dost vzdálenou od reality.

Není se co divit, žádný učený z nebe nespadl. A i já jsem se napoprvné hodně divila.

A popravdě řečeno reklamy a marketing okolo leteckých zájezdů pro rodiny s dětmi nám se získáním reálné představy moc nepomáhají. Spíš naopak :-(. Proto jsem se rozhodla dát dohromady tento článek, který vám pomůže získat představu pevně zakotvenou v realitě. A to i za cenu toho, že mě hodně z vás okamžitě přestane mít rádo.

Jenže pokud chce člověk svůj sen o letecké dovolené s all inclusive uskutečnit, je třeba dostat se nohama na pevnou zem.

Pro rodiny s dětmi je často nejlepší, pokud takový zájezd koupí co nejdříve (od září do ledna), tedy se slevou first minute. Hlavním důvodem pro brzký nákup je slušný výběr zájezdů, který se postupem jen tenčí, příznivá cena, která časem roste, a jistota.

Je prostě fajn vědět už před Vánocemi, že letní dovolenou máte vyřešenou.

Protože čím později ji plánujete, tím víc stresu to pro rodinu znamená. Hezkým bonusem pak jsou výhody jako parkování na letišti zdarma, nízké zálohy plateb atd.

Dneska se proto v tomto článku budu věnovat cenám zájezdu, právě když jej rodina kupuje jako first minute. Už jsme si ve zkratce řekli, jaké to má výhody. A abych vám nevěšela žádné bulíky na nos, je také třeba znát i druhou stránku věci. Nebo ji alespoň nakousnout:

Pokud jdete u zájezdu vyloženě jen po ceně, může se stát, že budete úspěšnější, když zájezd koupíte naopak jako last minute.

Tedy na poslední chvíli. Protože jen a jen tehdy se zájezdy prodávají pod cenou. Říkáte si, proč rodinám s dětmi tedy raději nedoporučuji tohle? Protože to rozhodně není přístup, který by fungoval všem. Protože je to veliký stres, chaos, risk a nejistota. Aby člověk uspěl, musí moc dobře vědět, jaká je šance na úspěch. Musí znát mantinely, úskalí i pravidla hry.

A to není jen tak.

Takže pokud byste chtěli opravdu jít do nejistoty a čekat na last minuty jako rodina s dítětem nebo dětmi, rozhodně doporučuji se připravit a nenechat nic náhodě. Pomůže vám s tím můj e-book Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři, kde se věnuji také všem ostatním důležitým věcem, jako jsou třeba „děti zdarma“ . 

Taky vás naučít na tyto nehezké ceny vyzrát a koupit letecký zájezd s all inclusive pro celou rodinu za úplně jinou cenu.

A to klidně i za poloviční, než si vypočtete z tabulek níže.

Pokud je vám rozhodně milejší vsadit v případě dovolené na jistotu, tak minimální cenu za letecký zájezd s all inclusive zjistíte výpočtem z tabulek níže. Přitom platí, že:

  • Ceny jsou přibližné, protože stvořit něco úplně přesného je nemožné. Jsou včetně všech nejvyšších slev za včasný nákup od září až do konce předchozího roku. (Pak ceny každý měsíc o nějaké to procento rostou.)
  • Ceny jsou kalkulované pro dovolenou během hlavních prázdnin, tedy v červenci a srpnu.

Pokud můžete jet mimo sezónu, tedy v třeba v červnu nebo září, tak se ceny mohou pohybovat přibližně o 15 % až 20 % níž.

Někdy se setkávám s argumentem, že s malými dětmi není dobré plánovat dovolenou tak dopředu, protože člověk nikdy neví, co bude.

S tím se já osobně vůbec neztotožňuji.

Pokud totiž máte malé dítě nebo dokonce děti, tak to nejpravděpodobnější, co se může stát je, že pořádně odpočinkovou dovolenou budete extrémně potřebovat.

Ano, dítě sice může onemocnět.

To se ale může stát i den před odjezdem. Navíc se to dá elegantně řešit pojištěním, které zahrnuje i případné zrušení zájezdů ze zdravotních důvodů. A každý prodejce vám jej k zájezdu rád nabídne. Pojistné krytí je obyčejně 80% a v některých případech při nákupu na first minute i 90% ze zaplacené ceny.

Takže máme zase o důvod víc nakupovat včas.

Tabulky k výpočtu:

Postup výpočtu:

  1.  Vyberete si, zda byste raději na týden nebo na 10 nocí nebo jinou dobu. Podle toho zvolíte příslušnou tabulku.
  2. Vyberete si druh stravy. Počítáte vždy 2 x cenu za dospělého a příslušný počet dětí. Cena za dítě do dvou let je konstantně 0 Kč. Za starší dítě vždy 10 000 Kč. Pokud máte dítě, která má přes dvanáct, třináct nebo čtvnáct let, tak u velkého množství zájezdů už bude platit cenu jako za dospělého. Věková hranice vždy záleží na jednotlivém hotelu.

Například: Paní Novotná chce jet na pohodlnou rodinnou dovolenou do all inclusive hotelu do Řecka v červenci. Zvolí pobyt na týden. Jsou dva dospělí, dítě 4 roky a roční miminko. Dle tabulky se budou ceny zájezdu pohybovat od: (2 x 20 000) za dospělé + 10 000 Kč za starší dítě + 0 za mladší dítě =

50 000 Kč

V tabulkách najdete kalkulace pro Bulharsko, Řecko a Turecko, což jsou země, kam rodiny s dětmi míří nejčastěji a nejraději. Finančně o něco lépe může vycházet ještě Egypt a Tunisko (například Djerba), ale taky zase platí při výběru větší opatrnost.

Z mých zkušeností se ceny osvědčených hotelů v Egyptě a Tunisku pohybují o něco finančně níž než v Evropě. Nebo by se dalo říct, že za stejné peníze má člověk lepší zázemí a služby. Prostě za stejnou sumu,  za jakou by rodina pořídila zájezd do Řecka do skromnějšího hotelu 300 m od pláže, tak pořídí zájezd do Egypta do hotelů přímo na pláži a se skluzavkami.

Nebo můžete na dovolené strávit delší čas. 

Proto jsou hlavně v Egyptě velice žádané pobyty na 14 nocí. A jsou v prodeji dokonce i dovolené na tři týdny. Ty ale jen s odletem z  Prahy.

V tabulkách najdete hlavně kalkulace pro hotely s all inclusive, které jsou nejžádanější. A také spíš jen tak pro orientaci možnosti bez stravy. Do Turecka a Egypta se například bez stravy rodiny s dětmi vůbec nelítají, takže jsem tento údaj vypustila úplně.

Ještě by se možná mohlo zdát, že lze ušetřit tím, že člověk zvolí jen polopenzi.

Jenže all inclusive je v poslední době tak žádaný, že na tento systém přecházím i velké množství menších hotelů. Proto pokud budete chtít „jen polopenzi” budete dnes hledat jehlu v kupce sena. A bez skutečné záruky finanční úspory. Nehledě na to, že s dětmi je prostě all inclusive mnohem pohodlnější.

Další destinace jako Španělsko (včetně Mallorky a Menorky) a Itálie (Sardinie) se pohybují finančně ještě výš.

Další důležité poznámky:

  • Výsledná cena je celková, jsou do ní tedy započtené letenky, ubytování, strava a vše potřebné. Nezahrnuje jen cestovní pojištění, které je volitelné, a služby navíc jako výlety, půjčení auta…
  • Tyto ceny jsem kalkulovala na základě osvědčených variant pro rodiny s dětmi, které se zároveň pohybují cenově příznivě. Nelze proto čekat, že za takové ceny je možné pořídit zájezd do hotelů přímo na pláži nebo s tobogány (kromě Egypta). Tím vším se ceny samozřejmě vždy navyšují.
  • Na druhou stranu jsem dost konzervativní prodejce ve smyslu opatrnosti. Neposlala bych vás do hotelu, který je skoro zadarmo, ale také podle toho vypadá.

Takže ano, můžete najít i o něco málo levnější varianty. Ale dle mého názoru už na úkor toho, aby rodinná dovolená byla skutečně odpočinkem a pohodou.

Ceny jsou kalkulovány do běžných druhů ubytování, do pokojů, kde jsou dva dospělí na pevných lůžcích a dítě nebo dvě děti na přistýlkách (nad 2 roky). Čím více vás je, tím speciálnější formu pokoje budete potřebovat, a tím méně přesný je výpočet základní ceny zájezdu podle tabulek. To platí i pro jednotlivé dospělé cestující s dítětem nebo dětmi.

Budu moc ráda, když vám tabulky pomohou se lépe zorientovat. A dají vám základní představu, v jakých cenových relacích se ceny leteckých zájezdů pro vaši rodinu mohou pohybovat.

Jsou určitým zjednodušením. Proto je prosím neberte jako 100% závazné. Spíš jako určené pro rychlý výpočet.

No a pokud se vám ceny opravdu extrémně nelíbí, tak už víte, kde získáte informace o tom, co se s tím dá dělat.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře