Kam v zimě s rodinou za teplem

V první půlce října se s trochou štěstí v moři vykoupete  v nejjižnějších evropských destinacích, tedy na Rhodosu a Kosu, Krétě nebo Kypru. A také v Turecku, kam se létá ještě v i druhé třetině měsíce. I po polovině října bývá hezky na tuniské Djerbě nebo v Egyptě. To už se sice dostáváme mimo evropský kontinent, ale obě destinace pořád ještě platí za relativně blízké země.

Zato v období od listopadu do poloviny dubna vás kratší charterové lety za teplem dovezou jen do Egypta nebo na Kanárské ostrovy.

 Ani v těchto zemích nemáte zcela zaručeno, že se budete koupat v teploučkém moři. Zima je zkrátka zima. Pokud se tedy chcete ohřát, užít sluníčka a teploučké vody v moři, budete muset čas strávený v letadle ještě prodloužit a zamířit do ještě exotičtějších cílů třeba do Ománu nebo Emirátů.

Na zájezdy do všech těchto zimních destinací se podíváme podrobněji.

Stále více lidí touží alespoň po chvíli tepla u moře i v zimě a  já s nimi velmi soucítím. Nejsem totiž úplný prototyp holky do hor. A i když mne přece jen někdy můžete potkat s lyžáky na nohou, tak představa vyrazit o jarních prázdninách místo na lyže do plavek nebo strávit alespoň jedny Vánoce v teple, mi přivádí velice roztomilý a spiklenecký úsměv do tváře.

1) Egypt

Začneme Egyptem, který je cenově i fyzicky nejdostupnější, v letadle totiž strávíte snesitelné čtyři nebo čtyři a půl hodiny. Vystoupíte a je o poznání tepleji než doma. Egypt je jedinou bližší destinací, která se prodává a má odlety během celého roku. Od dubna do října jako cíl letní dovolené. Velice oblíbený je Egypt na podzimní prázdniny, to bývá vyprodán dlouho dopředu. Od listopadu do dubna je to zase hezká a dostupná zimní koupačka na sedm až dvacet jedna nocí.

Koupací sezóna je tady delší než v Evropě a teplota moře prý nikdy neklesá pod dvacet stupňů. To je ta dobrá zpráva.

V nejkritičtějších měsících, jako je leden, únor a březen může být moře spíš na rychlé smočení než na dlouhé plavání, to jen pro ty otužilejší nebo vybavenější (lycrové tričko nebo neopren). V tomto období bývají zájezdy do Egypta na last minute velice levné. Ale pro jistotu se doporučuje vybírat hotel s vyhřívaným bazénem. V tuto dobu se také docela brzy stmívá, takže pobyt na pláži vám bude končit kolem čtvrté nebo páté hodiny odpolední a také může dost foukat.

Na druhou stranu jsou i klienti, kteří tady míří právě v zimních měsících. Chválí si cenu, klid, nepřeplněné pláže a jejich otužilejší děti nadšeně jezdí na prázdných tobogánech.

Důkazem tohoto mého tvrzení je fakt, že v tuto chvíli jsou termíny okolo Vánoc v Egyptě skoro úplně plné. 

Cenově se zájezdy do Egypta příliš neliší podle toho, zda letíte v létě nebo v zimě. Záleží spíš na tom, jak dlouho dopředu zájezd kupujete. Pokud potřebujete jistotu a vybíráte s časovým odstupem, počítejte s cenou, kterou si vypočítáte z tohoto mého článku na blogu. Pokud budete riskovat a čekat na last minute, tak může být cena nižší. O last minute zájezdech pro rodiny s dětmi podrobně píšu ve svém placeném e-booku.

Čemu bych se ale spíše doporučila vyhnout, je čekání na last minute ve vytížených termínech, tedy tehdy, když mají děti jakékoli školní prázdniny. 

A abych na vás mluvila chvilku konkrétně tak vám tady do placu hodím hotely, které pro zimní dovolenou v Egyptě s dětmi doporučuji nejvíce. Všechny leží v letovisku Marsa Alam, které je jižněji orientované a v zimě se sem létá nejčastěji. A kde jsem viděla víc než 18 hotelů.

Sataya Resort Marsa Alam*****

hotel Sataya Resort*****

Tento hotel rozhodně patří mezi ty určené pro náročnější klientelu. Sataya nabízí výborné služby, s kočárkem se tady dostanete až na pláž a 3 z místních 6 bazénů jsou v zimě vyhřívané. Stejně jako aquapark!

Hotel leží zhruba 30 km od letiště.

Brayka Bay Reef****

pláž u hotelu Brayka Bay Reef****

Narozdíl od předchozího hotelu, u Brayky platí, že největší výhovou hotelu je krásná pláž, vhodná i pro malé děti. Je to příjemný hotel v dobré cenové relaci. A najdeme tady jeden vyhřívaný bazén a hezké wellness. I tady se dobře pohybuje i s kočárkem. A příjemný je stín na pláži pod palmami.

Děti mohou používat skluzavky u vedlejšího hotelu Brayka Beach Resort****. Je je třeba mít otužilejší děti, protože bazén se skluzavkama není vyhřívaný. A je otevřený jen na pár hodin denně.

Fantazia Resort*****

molo u hotelu Fantazia Resort*****

Tento hotel mi v letovisku Marsa Alam líbil asi nejvíce. Nenajdete zde skluzavky. Ale nádhernou pláž, kde můžete s dětmi šnorchlovat a sledovat mořský život už ve vodě po kolena. Také je tady kratší molo, které uceníte s dětmi, které už umí plavat. Ale celá pláž je uzavřeny korálovými útesy, které ji krásně chrání před hrozbami z otevřeného moře.

V hotelu najdete i wellness a krytý bazén. Co se týče venkovních bazén, tak zimně se vyhřívá jeden pro dospělé a jeden pro děti.

2) Kanárské ostrovy

Další velice oblíbenou zimní plážovou destinací pro rodiny s dětmi jsou Kanáry. I na tyto ostrovy v Atlantickém oceáně se prodávají zájezdy po celý rok. Egyptu tak hodně šlapou na paty. Nedá se říct, zda jsou lepší, nebo horší, jsou zkrátka úplně jiné. Hodně záleží na tom, co od dovolené čekáte: pokud si chcete hodně odpočinout, být na pláži, alespoň trochu se smočit a zaplavat v moři, být u bazénu, na baru a nebude vám vadit, že z hotelového komplexu nevytáhnete ani patu, tak bude lepší Egypt.

Pokud ale chcete poznávat okolí, vyrazit na výlet, do přírody, do městečka, do zoo a jste ochotni si připlatit, tak vám více budou vyhovovat Kanáry. 

Už jsem se dotkla toho, že zájezdy na Kanárské ostrovy jsou nákladnější. Je to zkrátka evropská destinace se vším všudy, kromě letu. Ten je na Evropu nevídaně dlouhý. Na Kanáry se letí o něco déle než do Egypta. Proto v letadle musíte být ochotni strávit pět hodin.

Co se týče počasí, tak se ohřejete, ale spíš tak jarně. Parné léto se v zimních měsících ani tady čekat nedá. Počasí na opravdové koupání v moři je od května do kraje listopadu, pak už jen pro otužilé nebo na dětské cachtání u břehu. Vzhledem k tomu, že ostrovy omývá oceán, který je divočejší a studenější než moře, tak budete muset být ještě o kousek otužilejší než v Egyptě. A i tady může foukat.

Od prosince do března může mít voda kolem 18 nebo 19°C.  Takže je to zase spíš na vyhřívaný bazén. 

Kanárské ostrovy většinou volí aktivnější rodiny. Také ti, kdo moc nemusí muslimské země. Všechny ostrovy jsou hodně přátelské k dětem, je tam hodně dětských koutků, dětských hřišť. Nejoblíbenější a zároveň nejjižněji položený je ostrov Gran Canaria. Často rodiny s dětmi míří také na ostrovy Fuerteventura nebo Lanzarote.

A) Fuerteventura

Z leteckých zájezdů na Kanárské ostrovy finančně nejlépe vychází hotel Costa Caleta*** na Fuerteventuře. Pláž je odsud vzdálená 400 m, ale vhodná i pro menší děti. Je to fajn 3* hotel s all inclusive, dětským klubem, posilovnou, vyhřívanými bazény a animačními programy, umístěný 200 metrů od pobřežní promenády.

Na stejném ostrově, na místní poměry ve slušné cenově relaci je také hezký apartmánový komplex Blue Sea Jandía Luz***, kam se jezdí především kvůli blízkosti nádherné pláže (150 m). Dá se tady snadno dojít do centra. Je tu dětské hřiště, vyhřívaný bazén a můžete mít all inclusive, nebo třeba jen polopenzi, či snídani.

A krásný výhled na oceán pak má hotel Occidental Jandía Playa**** ze sítě Barceló, kde najdete i pokoje pro rodiny se  3 dětmi, kterých je celkově velmi málo.

B) Gran Canaria

Velice oblíbená je na Gran Canarii dvojice hotelů Taurito Princess**** LIVOO Lago Taurito***. Hotely leží ve stejné oblasti na jihu ostrova, což je ideální. Kromě toho mají mezi sebou aqupark. To je výborné, protože hotely s velkými tobogány na Kanárských ostrovech moc nejsou. První hotel je překrásný, na pláži, určený i pro náročné klienty a vstup do aquaparku se platí zvlášť. Druhý hotel je dál od pláže, je jednodušší, zato má už vstup do aquaparku v ceně.

C) Lanzarote

Výborně vybavený hotel pro rodiny s dětmi je pak na Lanzarote hotel H10 Suites Lanzarote Gardens****. I ten nabízí pokoje až se 3 dětmi.

3) Omán

Foto: Omán, Salalah

Pokud ale co se týče počasí a teploty moře nechcete dělat vůbec žádné kompromisy a chcete v zimě léto se vším všudy, je třeba vyrazit do Ománu. Omán je jižním sousedem Spojených arabských emirátů, které jsou jako blízký exotický cíl dovolené o něco známější. Tím, že leží jižněji, je tady o ještě něco tepleji. V nejjižnějším letovisku v Ománu v Salalahu má i v nejkritičtějších měsících, tedy lednu, únoru a březnu, moře teplotu mezi 23 a 25°C.

Takže konečně něco, kde v moři i na pláži budete mít zcela regulérní léto. 

Cestovní ruch v Ománu zatím není příliš rozvinutý, tato destinace je spíše novým hráčem, takže tady nepotkáte davy turistů. Ale najdete tu pár hezkých, nových, pečlivě udržovaných hotelů.

Omán se chce cestovnímu ruchu věnovat, aby v budoucnosti nebyl závislý pouze na ziscích z prodeje ropy.

To, co byste měli vědět, je, že taky poletíme o něco déle než do Emirátů, celkově asi osm a půl hodiny s mezipřistáním v Ras Al Khaimah. A nelze lépe přiblížit tuto destinaci než očima někoho, kdo tam sám byl. Tohle jsou slova mojí známé, také expertky v cestovním ruchu:

Písčité pláže, moře hezké, ale pod hladinou jsme nic neviděli. Je to spíše odpočinková dovolená, v klidném prostředí a hlavně je to o přírodě. V Muscatu (pozn.: letovisko více na severu) ležíš na pláži a kolem jsou hory. V Salalahu (pozn.: letovisko na jihu) nebylo tolik hor, ale třeba u hotelu Fanar***** je krásná zahrada, všude palmy a díváš se, jak v moři skáčou delfíni. Pecka!
Omán je také záruka tepla a kvalitních služeb. Jelikož u nich není cestovní ruch ještě tolik rozšířený, klientů si hodně váží a jsou milí. V únoru jsme se normálně koupali, vzduch 28°C, moře skoro 25°C. Let také není tak dlouhý, takže je to pro nás dobře dostupná exotika.

Takový je můj názor na Omán, klidně bych se tam jela ještě jednou podívat. To třeba o Dubaji říct nemůžu.

Foto: Omán, Salalah

Myslím, že z této zpětné vazby na Omán vyplývá mnohé. Třeba, že i když se i do Ománu jezdí za potápěním a korálové útesy jsou tady hezké a živé, tak viditelnost pod hladinou nemusí být skoro vůbec žádná. A také, že se vám tady bude líbit, hlavně pokud chcete jet za odpočinkem a klidem.

Protože pokud jste typ spíše do města, chcete si pořádně užít nákupy a obdivujete dynamiku a velkolepost, tak rozhodně volte spíše Emiráty.

Jednoznačně nejlepším hotelem pro rodiny s dětmi v Ománu je právě hotel Fanar Hotel and Residences*****, který leží v jižním letovisku Salalah, kde bývá i v zimě krásně teplé moře. Hotel má tři pláže a jedna z nich je chráněna vlnolamy s úplně klidným mořem vhodným i pro menší děti, další pláže už mají vlny celkem normální velikosti. Hotel má nově postavený aquapark pro malé i větší děti, dětské hřiště i dětský klub, vyhřívané bazény. Je moc krásný, navržený italským designérem.

4) Spojené arabské emiráty

Emiráty se tak nějak ve zkratce dělí na Dubaj a zbytek. Letecky se sem dopravíte za šest hodin. Dubaj přitom tak trochu platí za megalomanskou betonovou džungli plnou zábavy. Nic proti tomu, někoho to vyloženě baví, zvlášť když se tato dynamická dovolená dá přece jen spojit s relaxem v teple u moře.

Můžete se těšit na obrovská nákupní centra třeba s akváriem se žraloky nebo sjezdovkou a také na nejvyšší budovu světa. Nesmí vám vadit komerčnější zábava a chybějící příroda. 

Někdo vám bude tvrdit, že Dubaj je hlavně pro mladé a pro dospělé. I pro starší  děti se tady ale najde velké množství lákadel – třeba vodní a zábavní parky. Platí ale, že s sebou při takové formě dovolené budete muset mít dost štědré kapesné. Dubaj je také plný městských hotelů bez stravy nebo jen se snídaní.

I proto rodiny s dětmi často raději volí jiný z emirátu a to především Ras Al Khajmah (lety z Prahy, ale i Katowic). Tam jsou hezké a klidnější all inclusive hotely přímo na pláži a do Dubaje se jede na výlet taxíkem.

Co se týká koupání v moři, tak emiráty leží přece jen o něco severněji než Omán, takže teploty moře budou o něco nižší. Hlavně proto se zájezdy do emirátů doporučuji plánovat hlavně na jaro a podzim. Nejlepší je konec března, duben, květen a září, říjen a listopad.

V létě je tady obrovské vedro.

Velice oblíbeným pro rodiny s dětmi je hotel Hotel DoubleTree by Hilton & Spa Marjan Island*****který je sympatický mimo jiné i tím, že má zase i 2+3 pokoje. Leží na umělém ostrově Marjan, přímo u písčité pláže s pozvolným vstupem do moře, má vodní park se skluzavkou, několik dětských hřišť, dětskou hernu atd.

Ale pokud vás přece jen přitahuje Dubaj, tak i tady možnosti jsou. Na umělém ostrově ve tvaru palmy s výhledem na Dubaj a dopravou do největších nákupních středisek zdarma je pak hotel Rixos The Palm*****, který je přípraven i na děti. Jsou tady animace po celý den, malování na obličej, dětské hřiště, škola kouzel, diskotéka, kino, pohádkové show. Pláž s bílým pískem a pozvolným vstupem do vody a spoustou mušlí. Vysoká cena je tady daná především unikátní polohou hotelu.

Jen 5 kilometrů odtud je proslulý aquapark Aquaventure u proslulého hotelu Atlantis****+.

A co dál?

Tímto jsme se co se týče blízkých extotických cílů vyčepali. Od zimy 2022 ale začalo létat několik přímých letů do ještě vzdálenějších zemí, kde už je teplo i v těchto kritických měsících zajištěno. Z Prahy se na přímém letu dostanete do:

  • Dominikány – kterou pro rodiny s dětmi doporučuji nejvíc
  • na Kubu
  • na Zanzibar
  • do Keni
  • na Srí Lanku
  • a do Vietnamu

A z Brna pak do Thajska.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře