Rakousko aneb „mami tady zase pojedem“

Já miluju moře. Ještě, když jsem jako malá holka jezdila se svými rodiči autem na dovolenou do Chorvatska, nemohla jsem se dočkat okamžiku, kdy se po dlouhé cestě najednou poprvé objeví výhled na modrou hladinu.

Ten mne fascinuje a uklidňuje dodnes.

Zároveň si ale také pamatuji, že mne bavila i samotná cesta. Někdy jsme zastavili na přespání v Rakousku. Po cestě kochali výhledy na Alpy, udělali pauzu u divoké horské říčky nebo jezera s neuvěřitelně ledovou vodou. Moc se mi líbily hezky upravené kempy, čisté a uspořádané, uprostřed malebné krajiny.

Jednoho dne jsme dokonce já a mé malé kamarádky za přespání v kempu dostali lízátko se žvýkačkou. Což bylo v našich dětských očích výrazem neuvěřitelné štědrosti. Hned jsme kemp pojmenovali „kemp lízátko“ a byli rozhodnuté tam přespávat vždy na cestě k moři.

Jenže další roky už si nikdo nepamatoval, kde vlastně byl.

Dneska mne už na lízátka moc neužije. Od té doby co mám vlastní malé děti se jim spíš vyhýbám. Zato povýšit Rakousko z krátké tranzitní zastávky na cestě k moři za zemi, kde se skutečně tráví dovolená či prodloužený víkend, se nám osvědčilo.

Můj vztah k hezké krajině a příjemnému prostředí se totiž ani příchodem dětí naštěstí nezměnil. A hlavně, je to autem s malými dětmi mnohem blíž, než až k moři.

DSC_0749 - Copy

Výjimka z pravidla

Většinou ode mne můžete číst tipy, které se týkají leteckých zájezdů k moři. Napsala jsem i ucelený návod, jak nejlépe přistoupit ke koupi leteckého zájezdu, aby  vás stál co nejméně. Ale dneska to bude jinak. Dám vám tip na dovolenou vlastní dopravou. A ani to nebude k moři, ale právě do Rakouska, do hor.

Taková inspirace se může hodit těm z vás, kteří:

 • Nechcete letos jet nikam daleko. Ale do zahraničí by se vám chtělo.
 • Už dovolenou máte naplánovanou. Ale ještě byste klidně uvítali tip na prodloužený víkend.
 • Pojedete autem k moři. A lákalo by vás rozdělit si cestu a strávit pár dní i v horách.
 • Vůbec se vám k moři nechce, protože si chcete vyzkoušet i jiný způsob trávení dovolené.
 • Rádi byste alespoň část dovolené strávili na hezkém místě s další rodinou nebo známými. Bydleli byste odděleně, ale byli si zároveň nablízku.
 • Hledáte vhodné místo na dovolenou pro rodiny s dětmi vlastní dopravou nebo autobusem.
 • Chcete vyrazit někam do ryzí přírody. Kde budete mít klid, soukromí a krásný výhled na hory.

100_4721

Na místě

Místo, o kterém je řeč, máme s rodinou vyzkoušené na vlastní kůži. Ukryli jsme se do hor v rakouském Štýrsku v červenci roku 2016, kdy doma tehdy panovala neuvěřitelná horka. A nám bylo v horách moc příjemně.

Jeli jsme společně dvě rodiny. My (já, můj partner a dvě dcery ve věku tři roky a rok a půl)  a moji rodiče s mou sestrou. Bydleli jsme v kempu, v mobilhomech, což je typ ubytování, který ráda doporučuji jako ideální ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud chcete přesně vědět proč, najdete vysvětlení v tomto videu.

Samotné místo mne už lákalo delší dobu – hezké prostředí, venkovní bazén, dětské hřiště, i vnitřní dětský koutek, sauna.

Ale protože se jedná o nově otevřený kemp, nemohla jsem najít moc recenzí lidí, kteří už tam byli. Nebyla jsem si tedy jistá, jaké se dají v oblasti dělat výlety. Zda tam můžete i s docela malými dětmi. A jestli to není jen pro lidi, kteří chtějí být vyloženě aktivní, chodit do horách nebo jezdit na kolech. Ale rozhodla jsem se, prozkoumat to sama.

A protože je můj dojem velmi pozitivní, budu ráda, když se inspirujete také.

100_4770

Jak to proběhlo

 1. Když po čtyřech a půl hodinách cesty autem konečně přijíždíme na místo, starší dcera nadšeně jásá: „Wow. Tady je to krásné. A hned chce do bazénu.“ Vzdálenost z Brna 380 km, z Prahy 433 km, z Ostravy 607 km. Kemp se nachází nedaleko obvyklých tras do Chorvatska nebo Itálie.
 2. Probouzíme se po první noci a obě holčičky hned nadšeně odběhnou do mobilhomu vedle za babičkou a dědou. Tak tomu je i po další rána. Maminka má konečně rodičovskou dovolenou!
 3. Za pět dní stihneme hodně koupání v bazénu, hraní na hřišti – venku i vevnitř, grilování, saunu i tři výlety, které se dají zvládnout i s těmi nejmenšími.
 4. Poslední den prarodiče rychle balí a pokračují směrem na jih do Chorvatska, kde stráví ještě týden. My už jedeme domů. Ale starší dceři musíme slíbit: „Že příště tady zase pojedem.“ 🙂

Výlety

Vodopády

Autem jedeme asi 25 km a zastavíme na parkovišti na louce pod vodopády – Günster Wasserfall. K vodopádům vede přírodní cesta do kopce a později dřevěné schodiště. Kočárek musí zůstat v autě. Starší dcera jde po svých. Mladší spinká u tatínka v nosítku. Nedojdeme až nahoru. Přesto výhled stojí zato. Dole u parkoviště si pak ještě holčičky pohrají se zvířátky v mini zoo.

100_4695100_4709

 

Městečko Murau

Cesta sem trvá jen 17 km a parkujeme v krásném městečku Murau u vlakového nádraží. Hned pod ním je krásné a zajímavé dětské hřiště s dětskou lanovkou, houpacími sítěmi, kde se mohou natáhnout rodiče a krásným výhledem. Praktická stránka věci zde také nezklame. U hřiště je pitná vody a udržované toalety s přebalovacím pultem. Pak se procházíme směrem k řece, jdeme na náměstí na zmrzlinu. Zkoumáme a kocháme se výhledy na divokou řeku a hory až do unavení.

100_4754100_4738

 

 

 

 

Etrach see

Autem se dá dojet i ke krásnému alpskému jezírku (25 km). A procházku kolem něj zvládnete i s kočárkem. Obdivujeme krásnou čistou vodu, přírodu, zvířata. Je zde možnost půjčit si loďku u poslední chaty s občerstvením. A najdete zde i dětské hřiště se skluzavkou, kdyby obdivování přírody dětem k zábavě nestačilo.

100_4791 DSC_0752

 

 

 

 

A to jsme ani zdaleka nevyčerpali všechny možnosti výletů. Dají se zde podnikat i kratší procházky. A naopak delší a náročnější výlety do vyšších nadmořských výšek. Jen se s sebou nutné mít i v létě teplejší oblečení. Počasí se zde hodně střídá.

Také doporučuji si do mobilu stáhnout turistické mapy. Člověk nerad bloudí a klasické silniční mapy v GPS navigaci vám menší horské silnice neukážou.

Je zde fajn být aktivní. Ale i pokud je rozhodnete pro odpočinkový den přímo v kempu, nebudete se nudit.

Můžete jít do sauny, zahrát si ping-pong. Jít s dětmi do herny nebo bez nich do TV-místnosti s internetem. Je také na vás, zda si budete sami vařit nebo chodit do restaurace v kempu a v okolí.

100_4714

Tipy navíc

Termální koupaliště Aqualux Therme Fohnsdorf

Pokud pojedete trasou přes Vídeň, tak  asi 50 km před příjezdem do kempu ve Fohnsdorfu  nachází pěkné termální koupaliště s vyžitím pro děti. Můžete si sem udělat výlet, pokud se některý den úplně nevyvede počasí. Nebo se sem stavit cestou tam. Nebo zpět.

Ubytování je vždy první den až odpoledne. Takže pokud vyjedete z domu už ráno je možné, že budete v cíli zbytečně brzy.

Podrobnosti

Pobyt v mobilhomech v rakouském Štýrsku je cenově dostupný. My jsme za pobyt na 4 noci celkově zaplatili 5670 Kč.

Pobyty jsou možné na týden, nebo jen tři či čtyři noci.

Varianta na čtyři noci se vám může hodit, když se zde budete chtít zastavit cestou k moři. A na tři noci zase pokud byste si chtěli rozdělit zpáteční cestu z Chorvatska či Itálie.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře