Letecký zájezd s miminky a batolaty – praktická stránka věci

Když se narodila má první dcera a úplně poprvé jsme vyjeli na cestu, pamatuji si, jaké obrovské množství věcí jsem jako čerstvá maminka pokládala za nutné vést s sebou. Bylo to nejen oblečení, plenky a kočárek. Ale také odsávačka mléka, několik druhů krémů proti opruzeninám, kojící polštář, dečku pro miminko na zem, dětské houpací lehátko, podložka do vany.

A spousta dalších věcí, na které si už dneska ani nevzpomenu.

Pamatuji si ten okamžik hrůzy, kdy mi můj partner sdělil, že se všechno do auta nevejde. A něco musí zůstat doma. Zůstala jsem bezradná. Měla jsem pocit, že všechno opravdu nutně potřebuji. A když něco nechám doma, tak to vůbec nezvládnu.

A to jsme jeli jen na víkend k babičce!

Postupem času se naštěstí počet věcí na cesty eliminoval jen na nezbytné nutnosti. Těch už není tolik. Když jedete k babičce, ale ani pokud letíte s miminkem nebo batoletem k moři. Pořád si ale pamatuji, že i drobnosti jsou v takových okamžicích podstatné, protože rodičům dávají pocit větší jistoty. A proto nebude dneska řeč o velkých a důležitých věcech. Ty ostatně řeším v Návodu na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.

Dnes bude řeč o podstatných drobnostech.

Jsou to věci, na které se mne často ptáte, jak je máte řešit. A přemýšlíte o nich pokud letíte na dovolenou s malinkými dětmi. Budeme probírat kočárek, dětskou postýlku a mlíčko na leteckém zájezdu k moři.

Dětský kočárek

Pokud i doma vaše dítě ještě jezdí v dětském kočárku, určitě si jej vezměte i na dovolenou. Bude se vám hodit.  Přeprava kočárku je zdarma a nemá žádné limity. Jediným kritériem přepravy kočárku na charterových letech je, aby byl se dal poskládat. Což není vůbec těžké splnit.

Je už potom jedno, jestli má kočárek po složení jeden nebo dva kusy nebo jakých je rozměrů.

Kočárek můžete odbavit rovnou se zavazadly. Nebo, což doporučuji ještě víc, je nechat si ho až do chvíle nástupu do letadla, kde vám jej uloží do zvláštního zavazadlového prostoru. Takto v něm vaše dítě bude moct pobývat až do poslední chvíle. A budete to mít o něco jednodušší.

Pokud s vámi kočárek poletí na dovolenou má to své velké výhody. Ale je tady také druhá stránka věci. S kočárky přepravovanými letadly se někdy nemusí zacházet nejlépe. Určitě to známe i se zacházení s kufry na letišti. Rozhodně to není pravidlem, ale může se stát, že po cestě bude mít nějaký škrábanec. 

Úplně nejlepší je, když se kočárek přepravuje v ochranném obalu. 

Takto za jeho přepravu letecká společnost ručí. A kdyby se vám s ním něco stalo, můžete tuto skutečnost reklamovat. Jenže ne každý ochranný obal ke kočárku má. I bez něj se kočárek v letadle přepravovat může. Ale je zde zmíněné riziko škrábanců. V takovém případě se nic reklamovat nedá. A je třeba s tím počítat. Takže pokud máte ultranový kočárek na kterém lpíte, můžete zvážit vzít si na cesty jiný.

Nebo se připravit na to, že jej před cestou budete muset celý balit do ochranné fólie.

Stejně tak je třeba počítat s tím, že kočárek vám bude zabírat nějaké místo v hotelovém pokoji nebo apartmánu. Běžné hotelové pokoje většinou nejsou úplně velkorysé co se prostoru týče. Jen kočárek se do pokoje určitě vejde. Ale pokud se k tomu přidá ještě další potřebné místo na dětskou postýlku, mohou být prostory více stísněné.

Jak vidíte, existují jasné argumenty pro to, abyste kočárek na dovolenou vzali s sebou. Ale i argumenty proti. Zvážení je už čistě na vás. Můžete vzít v úvahu to, nakolik kočárek používáte doma. A zda hotel vypadá alespoň trochu bezbariérově a s kočárem se pohodlně dostanete i na pláž nebo na promenádu.

Naší rodině se na cestu letadlem docela osvědčil kočárek Quinny Zapp, který se dá složit do malého zavazadla a má vlastní tašku s popruhem. Dá se také zkombinovat s klasickou autosedačkou značky Maxi-Cosi typu „vajíčko“. Není to ideální kočárek do náročnějšího terénu, ale na dovolenou pro odpolední siestu dítěte nám vystačil. Byl s námi dokonce až v Mexiku. Kde jsme ho ale vzhledem k nepříliš upraveným chodníkům spíš nosili. Ale to je zase jiný příběh 🙂

Dětská postýlka

Nejjednodušší situace je, když jste zvyklí, že děťátko spí v posteli společně s vámi. V takovém případě opravdu nemusíte nic řešit. Ale možná budete mít přece jen tendenci o dětské postýlce uvažovat. Z mých vlastních zkušeností je to ale zbytečné. Několikrát jsme měli pro naše děti na hotelovém pokoji postýlku, ale ani jedna z dcer ji nevyužila. Vždycky nám proto jen zabírala místo.

Úplně jiná situace ale je, pokud je vaše dítko doma zvyklé spát v dětské postýlce.

V takovém případě je třeba ji mít i na dovolené. A není to vůbec těžké zařídit. Ve většině hotelů i jiných ubytovacích zařízení se postýlka dá vyžádat. To prakticky znamená, že se napíše poznámka, že máte zájem o dětskou postýlku. Svému prodejci to raději vždy připomeňte. Někdy se dětská postýlka dá napsat do cestovní smlouvy, jinde ji prodejce píše přímo jen do poznámky, kterou nikde neuvidíte.

Někde bývá zdarma. Jinde za drobný poplatek.

Poznámka o dětské postýlce, pokud je vůbec možné ji do cestovní smlouvy uvést, je vždy v kolonce na zvláštní požadavky klientů, které nemají garanci toho, že budou splněny. Ale ještě se mi nestalo, že by klienti dětskou postýlku nedostali.

Je to spíš pojistka hotelu pro extrémní případy.

Dobré je také vědět, že není nutné dětskou postýlku vyžádávat v hotelu. Můžete si ji totiž také vzít s sebou! Tedy ne přesně tu z domu, ale určitě znáte skládací dětské cestovní postýlky. Jejich pořízení není nákladné a na charterových letech se přepravují stejně jako dětské kočárky zdarma. Takže i vaše postýlka může jet na letecký zájezd k moři s vámi.

Mlíčko neboli UM

Pokud jste kojící maminka, tak máte na dovolené o starost méně, protože nemusíte řešit, jak dítěti připravit umělé mlíčko. Jako doma to totiž úplně moc nejde. Na obyčejných hotelových pokojích totiž nebývají varné konvice na ohřátí vody. Existují výjimky, ale opravdu to není běžné. Pokud by na vašem pokoji rychlovarná konvice byla, najdete tuhle informaci v popisu pokoje. A kde není, tam prostě není.

Pokud ale jedete do hotelu, kde budete mít stravování all inclusive, můžete vždy pořádat o horkou vodu personál kuchyně.

Pokud je hotel uzpůsobený rodinám s dětmi, nemusíte mít vůbec strach, že byste byli první. Možná si ale s sebou můžete vzít obyčejnou termosku, aby vám teplá voda vydržela. A měli jste jí po ruce třeba i v noci. V takovém případě je vždy nutné připravit se také na konverzační minimum v cizím jazyce.

Pokud na dovolené máte jen polopenzi nebo vlastní stravování budete muset být nezávislejší. Protože ne vždy můžete najít někoho, kdo vám pomůže, což vás může velice stresovat. Proto v takovém případě doporučuji přibalit si do zavazadla vlastní malou rychlovarnou konvici. Nebo rovnou ohřívačku lahví pomocí které připravíte nejen UM mlíčko, ale ohřejete i dětský skleničkový příkrm.

Na palubě

Tohle jsou informace o drobných praktických záležitostech, pokud letíte na dovolenou s miminkem či batoletem. Děťátko takto bude mít kde vozit, bude mít kde spát a co jíst. A další věci, které si na dovolenou vezmete jsou už na nás. Určitě ale nezapomeňte na váhový limit zavazadel.

Důležitá poznámka také je, že děti do dvou let nemají nárok na bezplatnou přepravu zavazadel.

Také se vám může hodit informace, že s sebou do letadla si může eventuálně vzít i dětskou sedačku. Ale jen pokud se vejde do uzavíratelných schránek nad hlavami cestujících. Dítě do dvou let totiž neplatí letenku a nemá nárok na vlastní místo. Proto by sedačku nebylo kam jinam dát. Takto můžete přepravit autosedačku typu „vajíčko“. Doporučuji to udělat ale jen v případě, že jste si jisti, že ji budete potřebovat.

Na plně obsazených letech v hlavní sezóně totiž může být problém najít pro autosedačku nad hlavami cestujících místo.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře