Noční odlet na dovolenou – strašák nebo pohoda?

Co se týče letních leteckých dovolených u moře existuje jedno velké téma, kterým jsou časy odletu. Pokud rodiny cestují s malými dětmi, obyčejně se velice bojí toho, že budou muset cestovat ne během dne, ale v noci. Někdy tento strach dokonce vede k tomu, že se snaží vybrat si zájezd podle časů odletů.

Já před tímto přístupem docela často varuji.

Pokud nekupujete rodinný zájezd k moři na poslední chvíli, tedy méně než týden před odletem, znamená to, že čas odletu je vždy jen předběžný a velmi snadno se může změnit. A kromě toho mi připadá, že noční odlety sice jsou strašákem, ale ve skutečnosti se docela dobře dají zvládnout. I s malými dětmi. Navíc máte o to větší šanci, že let děťátko prospí a vy můžete být klidnější.

 Oba lety během dne, jen pro menšinu

Letecký prostor je specifická věc, nemůže být přetížen. Proto se často léta v noci. A pokud si koupíte letecký zájezd k moři pro vaši rodinu, je více než pravděpodobné, že buď let tam nebo let zpátky bude probíhat v nočních hodinách. Je to běžná věc. Takže by vás to nemělo překvapit. A měli byste být připraveni.

Hlavně psychicky. 

DSC06942

Je důležité neuvíznout v představě, že zrovna vy máte ale opravdu smůlu, když musíte letět v noci. Ve stejné situaci je totiž naprostá většina lidí, kteří se na dovolenou k moři vydávají letecky. Jen se podívejme na některé předběžné časy odletu v následující letní sezóně do nejosvědčenějších destinací pro rodiny s dětmi.

  1. Zakynthos – TAM 17:30 – 21:05 ZPĚT 21:55 – 23:30
  2. Mallorca – TAM 18:05 – 20:35 ZPĚT 21:20 – 23:50
  3. Korfu – TAM 05:10 – 08:20 ZPĚT 09:05 – 10:20
  4. Bulharsko – TAM 05:20 – 08:25 ZPĚT 22:20 – 23:35
  5. Rhodos – TAM 04:45 – 08:35 ZPĚT 09:20 – 11:20

Časy odletů nijak neovlivníte volbou cestovní kanceláře, u které svůj zájezd koupíte, protože všechny létají se stejnými leteckými společnostmi. A moc si nepomůžete, i kdybyste chtěli jet na vlastní pěst a koupili si letenky sami. Navíc budete mít všechno o dost náročnější. A možná ani ne levnější.

 Tragédie se nekoná

Víte, já se vždycky do obav z nočních odletů mých klientů snažím vcítit. Ale pokud mi něco nejde, tak je to tohle. A nepochopte mne špatně. Já miluji spánek. Opravdu velmi ráda spím. Což by vám ti, kdo mne velmi dobře znají, moc rádi dosvědčili. Mám to tak totiž od mala.

Dneska už jen s láskou a nostalgií vzpomínám na „rána“ na naši rodinné chalupě, kdy mne rodiče budili se sladkými slovy: „Evi, vstávej, už je oběd.“ A když jsem naopak musela ráno brzy vstávám, vždy jsem zažívala muka.

Ale byla zde jedna výjimka.

A to ve chvíli, kdy jsem musela brzy ráno vstávat, protože se odjíždělo na dovolenou k moři. To jsem pokaždé vyskakovala z postele nadšením v jakoukoli hodinu.

Nyní mne jako maminku dvou malých dětí až na oběd nikdo nebudí. Možná proto chápu obavy z nočních odletů ještě méně. Protože upřímně řečeno v posledních čtyřech letech jsem během noci vstávala skoro pořád. A důvody byly rozhodně o něco málo povznášející, než je odlet na dovolenou.

Takže moje velice osobní rada zní:

Vyberte si takovou dovolenou, aby vám i noční vstávání stálo zato. Případně, abyste už nemohli dospat. 🙂

Praktická stránka věci

Přípravy na samotný noční odlet nejsou o tolik náročnější, stačí jen myslet na pár detailů navíc. Pokud již vaše dítě není miminkem a je zvyklé spát celou noc, než ho uložíte ke spánku, rozhodně mu vysvětlete, co se bude v noci dít. Aby se zbytečně neleklo. Můžete mu ukázat fotky hotelu nebo mu vysvětlit, co bude na dovolené dělat a na co se může těšit. Nebo mu povykládáte, na co se těšíte vy.

Také je dobré naznačit, jak bude probíhat cesta letadlem. A co všechno je třeba zvládnout.

Spim

Těsně předtím, než jsme porodila svou první dceru, tak jsem četla knihu Sheryl Sandbergové (Opřete se do toho), provozní ředitelky Facebooku, kde ženám radí, jak skloubit úspěšnou kariéru a mateřství. Z té knihy mne utkvěly v hlavě dvě pasáže. Jedna z nich, když autorka odsávala mléko ve své kanceláři během online meetingu a kolegům tvrdila, že ten zvuk, co slyší, je hasičský vůz.

A druhá, ještě šílenější, když její kamarádka, aby ráno s dětmi stíhala, je už na spaní  oblékla do školních uniforem. V běžném životě bych pro tento přístup rozhodně nebyla. Ostatně u nás se školní uniformy nenosí. Ale noční odlet na dovolenou není běžná situace. A proto se tady můžete inspirovat.

Z mých vlastních zkušeností velmi pomáhá, když před odletem děti dáte spát do oblečení, ve kterém poletí v letadle.

Bude to muset být něco pohodlného a spíš teplejšího. Pak děti uprostřed noci, nemusíte příliš budit. Jen je přenesete do auta, autosedačky nebo do kočárku. A vyrazíte vzhůru na letiště. S sebou doporučuji vzít možná i lehkou přikrývku, oblíbeného plyšáka a nějaké překvapení. Může to být sladkost nebo drobná nová hračka. To použijete, když by měla přijít krize nebo dlouhá chvíle. Protože v takových okamžicích je lepší trochu hřešit, než dlouze řešit. Takže cokoli vás napadne, že by na vaše dítě mohlo zabrat, tak to bude to pravé.

A abychom to zakončili pozitivně, ráda bych vám řekla, že existuje ještě jedna výhoda nočních odletů. A to, že cestou na letiště s mnohem menší pravděpodobnosti narazíte na kolony.

Tak šťastnou cestu!

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře