Chorvatsko většina Čechů zná jako vlastní boty. Je to země, kam se s rodinami vydáváme k moři nejčastěji, a proto nás už málokteré místo něčím překvapí. Já jsem ale byla skutečně překvapená, když jsem poprvé vysedla z autobusu na ostrově Rab v oblasti Loparu. Hned jsem zamířila na místní Rajskou pláž i vedlejší pláž Livačina a něvěřila jsem vlastním očím.
Byla to láska na první pohled a to já si na skutečně hezké místa opravdu potrpím. Nic moc mi proto neříkají kamenité pláže s betonovými platy na Istrii a vždy jsem byla spíš toho názoru, že čím více na jih v Chorvatsku zamíříte, tím hezčí moře a pláž budete mít.
Ostrov Rab je jedním z Kvarnerských ostrovů a leží poměrně na severu. Po souši se sem nedostanete a musíte využít trajekt. Ten ale trvá jen dvacet minut a v hlavní sezóně jezdí co hodinu. Vlastně pořád pedluje tam a zpátky.
V létě 2020 jsme za cestu trajektem za 2 dospělé, 2 děti a jedno auto zaplatili cca 120 Kn = asi 410 Kč za jednu cestu. Na trajekt je nejlepší nasedat ve stanici Stinica, odkud dojedete do přístaviště Mišnjak. Autem do Loparu je to pak jen 25 minut. Lístky na trajekt jsme koupili v okénku v přístavu až při příjezdu a platit se dalo i kartou.
Hodně se po nich dívají rodiny s malými dětmi, kterým bude ještě nějakou dobu trvat, než se budou sebevědomě přátelit s mořem. Když jsem poprvé na Lopar přijela na obhlídku, měla jsem právě doma dvě přesně takové děti. A tak mi bylo naprosto jasné, kam budu směrovat jednu z dalších dovolených u moře. Hlavně kvůli dvěma zmiňovaným písčitým plážím, ale také kvůli krásnému prostředí, mnoha dětským hřištím atd.
Jezdí sem rodiny, které mají rády kvalitní zázemí a chtějí mít vše po ruce. Takže jim vyhovuje v podvečer vyrazit do ulic na zmzku a nechají se dětmi přemluvit na některou z prázdninových atrakcí, kolotoč nebo několikabarevnou ledovou tříšť.
Táhne je sem krásné moře, příroda, soukromí. Většinou jezdí mimo hlavní sezónu, aby si užili klidu. Často se oblukem vyhýbají oblíbené Rajské pláži a volí koupání na odlehlých plážičkách, kam se dostanete jen delší pěší procházkou a kam si s sebou neberete třeba ani plavky.
Já jsem tady se svou rodinou strávila dovolenou v létě 2020 a tady se můžete podívat do mého alba na Facebooku. Z Loparu už je to druhé album, to první jsem založila po první návštěvě tohoto místa, kdy jsem obhlížela především kemp San Marino****, o kterém ještě bude řeč.
Tahle pláž je jedním z největším lákadem celého ostrova Rab. Je to 1,5 km dlouhá čistě písčitá pláž s naprosto pomalým svažováním do vody. Prostě takové obří brouzdaliště a pískoviště v jednom. Bude vám tady skvěle s miminky, batoloty a dětmi, které ještě úplně sebevědomě neplavou.
Je tady třeba jít opravdu velmi daleko, abyste dosáhli hloubky pro skutečné plavání. Ale i v malé hloubce je voda čistá, často průzračná a jsou tady k pozorování hejna malých rybek. Pro malinké děti je to opravdový ráj, kde mohou nekonečně blbnout. A vy o ně nemusíte mít přehnaný strach.
Pokud jste velcí plavci, tak si na této pláži také nemusíte úplně zoufat. Budete muset překonat větší vzdálenost a dojít skoro až k bojkám. Odtud už se dá plavat třeba na malý ostůvek. Když na něj vylezete, můžete se kochat krásnými výhledy do okolí. Okolo ostůvku také mnoho lidí šnorchluje. Je to i oblíbený cíl krátých, ale dobrodružných rodinných plaveb na šlapadle.
A podél ní je dost dětských prolízaček a hřišť.
Procházkou borovicovým hájem se z Rajské pláže dostanete na pláž Livačina. Zase naprosto bezkonkurenční pláž pro děti, kterou by regulérně byla i bez dětského hřiště ve tvaru lodi. To je příjemným bonusem navíc. Narozdíl od Rajské pláže je svažování do vody o něco prudší, ale pořád moc fajn i pro malinké děti.
Na levém okraji pláže je totiž skála, kde se dají pozorovat hejna větších ryb, aniž byste s dětmi museli jít do hloubky, kde už nedosáhnou na dno. A tuto pláž mají v oblibě i dospělí, protože snáz dojdou hloubky na plavání.
Pokud byste tuto pláž měli víc z ruky, můžete se sem pohodlně vydat i autem, které necháte na placeném parkovišti u restaurace Santa Marija za cenu 35 kn za den.
Další bezproblémově přístupnou pláží na Loparu je Plaža Lopar, která leží přesně na protější straně poloostova, je také ještě písčitá a fajn pro děti. Ostatní pláže mezi ní a pláží Livačina jsou divočejšího rázu. Znamená to především to, že se tam dostanete jen pěší procházkou po více či méně značených slezskách. Například pláž Sahara je pak vyhlášenou nudistickou pláží.
Blízko k písčité pláži má ještě pláž u kempu Padova****, který leží u promenády z hlavního města ostrova. Ale je to už spíš hrubší písek až menší kamínky. O tomto kempu píšu podrobněji v tomto článku na blogu. (Bod 3.)
Jednou z nejlepších možností ubytování v Loparu pro rodiny s dětmi je v kempu San Marino****, např. v mobilních domcích, o kterých píšu i tady .
Kemp totiž leží hned za Rajskou pláží, od které jej dělí jen promenáda. Je velice kvalitně zařízený a najdete zde veškeré zázemí pro rodiny s dětmi včetně hřiště, restaurací, animačních programů atd. A hodně se mi zamlouvá i to, že leží na rovince.
Z kempu je to kousek k tobogánům, pokud se ale chcete schovat pod borovice, tak se budete muset trochu projít po promenádě, protože borovicový háj je až na jejím konci. Delší procházkou (cca 1,5 km podél pláže) to budete mít na pláž Livačina.
Pomyslným centrem Loparu je kruhový objezd, kde leží restaurace Laguna a hned vedle je i stánek s pečivem. Restaurace je fajn, dokonce s dětským koutkem a oknem, kde vám připraví pizzu a jiné jídlo s sebou. A blízko najdete i menší obchod, fajn pro rychlejší nákup.
Druhou výbornou možností ubytování jsou Lopar Sunny Hotel*** nebo hotel Veli Mel***, které patří do stejného hotolového komplexu a nabízejí ubytování s polopenzí. Hotely mají výbornou polohu, jsou blízko obou pláží, leží hned nad pláží a promenádou, trochu, ale ne nijak výrazně v kopci. Orintační cenové kalkulace pro kemp i hotel najdete už v tomto článku v bodu 2.
Pokud by vás kemp ani hotel nezaujal, pořád je tady možnost podívat se po ubytování v soukromí, třeba přes Booking. Takto jsme to nakonec udělali i my s rodinou. Já sice mám moc ráda mobilní domky, ale jeli jsme v sedmi osobách a tak nás lépe vyšel apartmán. Měli jsme více soukromí.
Konkrétně jsme spokojeně bydleli v Apartmani Predrag & Ana, měli jsme slušně vybavený mezonetový apartmán, kde dole byla jedna ložnice a kuchyň s obývákem a v patře potom ještě dvě další ložnice. Na Rajsou pláž jsme to měli asi 500 m, na pláž Livačina už to byla delší procházka.
Kuchyň v apartmánu byla menší, ale slušně vybavená. Včetně všeho potřebného nádobí, varné konvice i mikrovlnky. Klimatizace v apartmánu fungovala bez potíží. A paní domácí byla moc milá. Takže můžu s klidným srdcem doporučit.
První výlet je naprosto jasný. Na Rabu rozhodně nejde vynechat jeho stejnojmenné hlavní město, které je tak malebné, že jej přirovnávají k samotnému Dubrovníku. My jsme sem vyrazili hned dvakrát. Poprvé na seznamovací výlet. A podruhé, v podvečer, jsme auto nechali poblíž kempu Padova**** a do města jsme šli procházkou po promenádě kolem moře.
Co se týče dalšího zkoumání Loparu, tak jsme se ranní klidnou procházkou bez dětí jen s mojí mamkou vydaly po pěších cestičkách na divoké a méně přístupné pláže. A došly jsme k plážím Podšilo a Sahara, kde jsme byly jako jediné.
Tady najdete mapku stezek, kdy ty zelené a oražové už jsou nezpevněné, a tedy jaksepatří dobrodružné.
Další možnost pěšího výletu přímo z Loparu je výšlap ke kapličce – Kapelica Sv. Roka. Tam jsem ale osobně nešla, takže vám nic moc bližšího neřeknu.
Přímo v Loparu, blízko Plaža Lopar, se totiž můžete nalodit a podniknout plavbu do přístavu Valbiska. Trajekt je mnohem delší než ten příjezdový (80 minut) a jezdí jen 3 x denně. Zárověň je to i alternativní cesta pro příjezd a odjezd z ostrova, spíše ale pro zpěstření než z objektivních důvodů. Trajekt je delší, tím pádem i dražší.
No a pokud by aktivit v Loparu bylo pořád ještě málo, tak lze ještě doporučit potápěčské centrum, které najdete mezi Rajskou pláži a pláží Livačina. Zase nemám na vlastí kůži vyzkoušeno, ale věřím, že jsou fajn i přes uvoněnější pracovní morálku, kterou vyjadřují tímto hezkým a pro Chorvaty dost typickým sdělením:
Otevřeno, když tu jsme. Zavřeno, když ne.