Chorvatsko pro rodiny s dětmi

Pořád slibuji a slibuji, že se kromě leteckých dovolených budu věnovat i těm po souši. Čas letí jako splašený. A já mám zase zpoždění. Ale konečně je i článek na tohle téma přímo před vámi! Nevím, kdo z toho má mít větší radost. Ale já ji mám přímo obrovskou.

Itálie versus Chorvatsko

Když se rodina s menšími dítky rozhodne jet v létě v moři vlastní dopravou, má dvě nejpravděpodobnější možnosti, Chorvatsko nebo Itálii. I když občas zaslechnu, že někdo zvládl dojet vlakem k polskému moři nebo překonal tisíc tři sta kilometrů do Saint-Tropez. Jsou to spíš občasné hrdinské výstřelky. Moc jim fandím. Ale rozhodně to není pro všechny.

Pokud je vašim cílem spíš pohoda než dobrodružství, tak se budete rozhodovat právě mezi Itálii a Chorvatskem.

A co je lepší? Babo raď. No já se musím přiznat, že sama mám raději Chorvatsko. Hlavně kvůli moři. Moře na severu Itálie totiž podle mne nemá velké kouzlo. Někteří zkušení cestovatelé říkají, že musíte jet až na jih od Ancony, aby moře stálo zato. Jenže to se nám už citelně prodlužuje cesta za krásnou dovolenou. DSC07009

Je mi ale jasné, že i oblíbené Chorvatsko má i své stinné stránky.

Podle mne jsou to jednoznačně služby. Myslím si, že tato země má tolik štěstí, že má krásné  a dlouhé pobřeží a moře, že na to někdy dost hřeší. Turisté v létě jen proudí, takže motivace nabízet dobré služby není někdy opravdu moc vidět. A tak se vám může dost dobře stát, že snadno narazíte ještě méně ochotného a usměvavého číšníka než u nás! A to už je co říct. Naopak v Itálii jsou tradičně služby na vyšší úrovni.

Takže obě země mají co nabídnout.

A na žádnou z nich nejde úplně zanevřít. Dneska to ale bude o Chorvatsku. Pro ty z vás, kteří k moři jezdí hlavně kvůli moři. Ale příště se dočkáte zase trochu inspirace z Itálie. A tak vám v tomto ohledu už nezůstanu nic dlužná. A mé svědomí bude čisté jak domácnost bez dětí po vánočním úklidu.

Kam složit hlavu

Pobyt v hotelu se dost prodraží. A proto jsou v Chorvatsku velice oblíbené apartmány v soukromí. Jenže co si budem povídat, někdy i několik let trvá, než nejdete takový, který vám úplně vyhovuje. A když se tak stane, pak zase pořád jezdíte na to samé místo. A to už tak trochu zavání stereotypem.

Já a moje rodina jsme si proto v posledních letech přímo zamilovali pobyt v mobilních domcích.

Pokud moc nevíte o co jde, tak o tom podrobně mluvím v tomto videu. IMG-20170910-WA0037 A protože je to podle mne ideální prázdninové ubytování pro rodiny s dětmi, tak se ode mne dozvíte, kam takto v Chorvatsku můžete vyrazit. Tak aby jste byli spokojeni jak vy, tak vaše dítka. Moje tipy budou dohromady tři. Každý z nich se bude hodit trošku pro jinou rodinu.

1) Tobogány a extra výbava

Já vím, říkala jsem, že Chorvatsko svými službami moc nevyniká. Ale teď vám představím výjimku. Hned na severu této země totiž leží kemp, který několikrát získat ocenění jako jeden z nejlepších v Evropě. Bude to tedy pravé místo pro ty z vás, kteří máte rádi všechno hned po ruce. Jestli chcete, aby si vaše ratolesti měly možnost užít vodní hrátky, bazény a tobogány, bude zde na tom správném místě. To pro případ, kdyby děti samotné moře tolik nebralo. Najdete zde taky několik restaurací, barů, supermarket, pekárnu, stánek s ovocem, prodejnu ryb i bankomat.

Takže budete mít opravu všechno, co si dokážete představit.

K dalším výhodám patří, že nebude muset jet daleko. Z Prahy stačí ujet 860 km a z Brna 660. Bydlet zde můžete v klasických mobilních domcích nebo větších, které se hodí pro i pro větší rodiny, protože mají několik metrů čtverečních navíc a dvě koupelny. Může vás bydlet ale maximálně šest pohromadě. To platí pro mobilní domky obecně.

2) Moře i pro batolata

Trošku něco jiného budete hledat ve chvíli, kdy k moři vyrážíte s miminkem, batoletem nebo menším dítkem, které ještě s mořem nemá velké zkušenosti. V Chorvatsku jsou sice úžasné pláže, ale 99,9 % z nich je oblázkových. A rodiče malinkých dětí někdy raději upřednostní písčitou pláž. Pokud je to i vás případ, tak moc doporučuji tento kemp na ostrově Rab, který má krásnou písčitou pláž s nekonečně pozvolným vstupem do vody. Na dětské hrátky typu písek-voda je totiž jako stvořená. A vy nebudete muset mít o děťátko strach.

Tento kemp patří každoročně k nejdříve vyprodaným variantám.

A pokud by se vám taková představa líbila, ale mobilní domky vám připadají příliš drahé, je zde také možnost bydlet v zařízených stanech.

3) Hlavně klid

A pak jsou rodiny, které nepotřebují ani písčitou pláž, ani tobogány. Ale to o co jim opravdu na jejich dovolené jde je klid, soukromí a romantické prostředí. Především v hlavní sezóně tohle někdy není úplně snadné splnit. Ale i tady o něčem vím. Budete sice muset vážit o něco delší cestu (1220 km z Prahy, 1020 z Brna). Ale dorazíte do oblasti, kterou já osobně považuji za úplně nejhezčí v celém Chorvatsku.

Na Makarskou Riviéru, kde se nádherné moře mísí s překrásnými výhledy na pohoří Biokovo.

Kemp, který mám na mysli, je hezky zastrčený. Pět kilometrů vzdálený od nejbližšího populárního letoviska, takže vám nabídne potřebný klid. Je lemován dlouhou oblázkovou pláži se zátokami mezi skalami a pozvolným vstupem do moře. Ubytování je v mobilních domcích. A můžete si dokonce připlatit i variantu, kdy svůj domek budete mít přímo u pláže, což už je opravdový luxus. Nebo potom méně nákladné ubytování v chatkách (s klimatizací) nebo zařízených stanech.

Na závěr

Pokud zatím nad pobytem v mobilních domcích jen váháte, můžete si takovou dovolenou vyzkoušet třeba jen jako prodloužený víkend v Rakousku. Podrobnosti najdete v mém předchozím článku. Stejná varianta se vám bude hodit, kdybyste se na cestě k moři nebo od moře chtěli stavit v horách a rozdělit si tak cestu. Nebo prodloužit dovolenou.

V cenících u jednotlivých variant najdete jen ceny za mobilní domky. Pokud byste měli zájem o kalkulaci pro jiný zmiňovaný typ ubytování (zařízené stany, chatky), zadejte si poptávku zájezdu a já vám to spočítám. 😉

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře