Letecký zájezd k moři – 5 nejčastějších důvodů proč nemůžete nic najít

Když se člověk odhodlá koupit pro celou rodinu letecký zájezd k moři, většinou předpokládá, že všechno bude probíhat naprosto hladce. Často mají moji klienti dojem, že jdou tou snadnější cestou. Rezignovali přece na to, že si celou dovolenou budou organizovat sami. Jsou připraveni koupit hotový balíček.

A to by měla být hračka!

O to větší je pak překvapení, když začnou hledat svou ideální rodinou dovolenou u moře a nemohou vůbec nic vhodného najít. Začnou pak trávit hodiny na internetu hledáním a pátráním nebo neúnavně obchází jednu cestovní kancelář za druhou. 

Ale výsledky pořád nejsou uspokojivé.

Je to totiž tak, že pokud se člověk nevyzná, to znamená nemá už nákup několika leteckých zájezdů pro rodinu s dětmi za sebou, tak i ta snadnější cesta může jít docela ztuha.

A to z toho důvodu, že je zkrátka neprošlapaná.

Člověku, který letecký zájezd pro rodinu kupuje poprvé, chybí praktické zkušenosti v tom, kdy zájezd nejlépe kupovat, jak moc na nákup spěchat. Po čem je dobré se ohlížet. I jaká je reálná cena vytoužené dovolené u moře.

Podrobné odpovědi na všechny tyto otázky najdete v mém Návodu na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři. Ale dneska se v tomto článku alespoň podíváme na 5 nejčastějších důvodů, proč klienti často nemohou vhodnou dovolenou najít:

1) Hledáte příliš pozdě

Kdo by tento pocit neznal. Přijít pozdě nikdy není nic příjemného. A člověk to většinou nedělá schválně. Přesto vám můžu prozradit, že 80 % mých klientů, kterým s výběrem dovolené pomáhám poprvé, na konci celého procesu dostanou radu, že příště pro ně bude lepší, když se po dovolené začnou ohlížet dříve.

DSC05291

Co to ale znamená? Prodej letních zájezdů k moři je velmi dynamická oblast a v dnešní době platí, že naprostá většina zájezdů vhodných pro rodiny s dětmi se prodá během prvních třech měsíců prodeje. Tedy v listopadu, prosinci a lednu. Je to způsobené dvěma faktory. První z nich je ten, že se již velmi dramaticky změnil trend a lidé už nejsou příliš ochotni čekat na zájezdy na poslední chvíli.

Lidé dneska rádi využijí pocitu jistoty, možnosti velkého výběru a dobrého poměru mezi cenou a kvalitou a koupí zájezd již jako first minute. Nebo už v předprodejích.

Není už vůbec výjimkou, když rodina koupí zájezd v listopadu a odlétá až v září. Tedy až deset měsíců poté. A trend postoupit už tak daleko, že pro sezónu 2020 jsem první zájezdy začala prodávat už na konci srpna. Tedy v době, kdy ještě neskončilo předchozí léto. A nebyly to ty nejlevnější možnosti, ale naopak varianty pro náročné.

Nechci tím ale rozhodně říct, že koupě zájezdu na poslední chvíli už vůbec nefunguje nebo se nevyplatí. Jen rodina musí být tím vhodným typem klienta. To, jestli je pro vás lepší kupovat mezi prvními nebo klidně můžete čekat na last minuty se můžete dočíst v Návodu na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.

Druhým důvodem k tomu, že varianty zájezdů k moři vhodné pro rodiny s dětmi jsou velmi rychle pryč je to, že rodiny s dětmi mají většinou velmi podobná kritéria výběru. A počet zájezdu, které tyto kritéria splňují, není nekonečný.

Proto zde poptávka často velmi převyšuje nabídku.

2) Máte vybraný špatný termín

Špatný termín dovolené může být například to, když za koupáním v moři vyrazíte příliš brzy a počasí vám ještě nebude přát. O tomhle ovšem nyní vůbec nebude řeč. Pořád se bavíme o důvodech, proč není někdy jednoduché najít vhodný zájezd k moři. A termín dovolené zde také hraje velmi podstatnou roli.

Nejhorším termínem dovolené z hlediska možnosti koupě zájezdu je měsíc červenec.

Červenec je totiž absolutně nejoblíbenějším měsícem, kdy čeští klienti nejraději jezdí na dovolenou. A proto se červencové varianty zájezdů obsazují nejrychleji. Pokud jsme tedy s vybíráním zájezdu malinko zaspali a ještě k tomu chcete jet v červenci, často se před vámi objeví jen ne úplně ideální varianty. Ale pokud byste zvolili srpnový termín, je šance najít vhodnou dovolenou o mnoho vyšší.

Pokud se vás ovšem netýkají ještě další z pěti důvodů.

V posledních letech také bývají velmi rychle obsazeny termíny v druhé polovině června. Hodně obsazené jsou v i delší pobyty na řeckých ostrovech a v Turecku během letních prázdnin, tedy termíny na 10/11 nocí.

3) Je vás hodně

Je docela jasné, že pokud hledáte dovolenou a chcete jet ještě s jednou rodinou, že je lepší spěchat. Co už ovšem není tak zřejmé je, že se vás to stejné týká, i pokud jsme jen jedna rodina a máte dvě děti starší dvou let. Nebo ještě více.

Z hlediska cestovního ruchu je vás totiž hodně.

Naprosto většina hotelů a jiných ubytovacích zařízení je totiž určena pro dva dospělé a jedno dítě na přistýlce. Bývají možné samozřejmě i dvě přistýlky pro děti. Ale takových pokojů je z celkového počtu mnohem méně, než by se mohlo zdát.

Mým hrubým odhadem je pokojů, kde se můžete ubytovat i jako rodina se dvěma dětmi, jen asi 20% z celkového počtu.

A rodin se dvěma dětmi je docela hodně. Proto se takové pokoje velmi rychle zaplňují. A pokud je vás ještě více, tak se počet možných variant ubytování v jednom pokoji snižují z procent jen na promile. Je to nespravedlivé, ale je to tak.

4) Vás rozpočet je příliš nízký

Mám takový sen: Někdy bych se chtěla dostat do situace, kdy se klientů zeptám jaké mají kritéria dovolené a rozpočet. A pak bych jim řekla, že tolik peněz na dovolenou ani potřebovat nebudou. Že to, co chtějí, se zkrátka dá pořídit za mnohem nižší cenu. Ještě se mi to ale nikdy nestalo. A jak možná tušíte, v naprosté většině případu to bývá právě naopak.

Z mých zkušeností mají klienti ve velké většině případů nerealistická očekávání co se týče ceny zájezdu.

DSC05430

 

Je to často dáno tím, že věří reklamním kampaním, které jsou všude vidět. Možná si i vy sami vzpomenete, že jste někdy viděli letecký zájezd k moři za osm tisíc korun za osobu. Ano, i takto levně se letecký zájezd v určitých případech koupit dá. Ale rozhodně to není běžná cena. Já se tak tedy často dostávám do situace, kdy věci uvádím na pravou míru. A svým klientům tzv. „sundávám růžové brýle“.

Můžu vám říct, že mne moc nebaví, být ta špatná.

Ale řekla jsem si, že i tak to bude k užitku věci, pokud to povede k tomu, že klienti pochopí, jak tato sféra cestovního ruchu funguje. Co je skutečnost a co jen marketingová lákadla. Jaká je reálná cena zájezdu vhodného pro rodiny s dětmi a jaké jsou možnosti úspory. A protože, i když se to nezdá, je to důležité a velice obsáhlé téma, tak jsem ho shrnula v e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři. 

5) Vaše nároky jsou přehnané

Ruku v ruce s nízkým rozpočtem na dovolenou jdou i přehnaná očekávání. Ano, já to chápu, když jede člověk na dovolenou především s malými dětmi, chce se cítit, co nejpohodlněji. Aby to vůbec nějaká dovolená byla. Ale je třeba si uvědomit i druhou stanu mince a to, že s každým nárokem navíc se velmi snižuje počet zájezdu, které je budou splňovat. A také poroste cena. Nejčastější požadavky rodin s dětmi jsou:

DSC05288

  • 100% bezpečnost v zemi
  • hotel blízko cílového letiště, max. hodinu cesty
  • cenově výhodný all inclusive
  • ubytování co nejblíž pláže, ideálně na pláži
  • pozvolný a pohodlný vstup do vody (bez kamenů)
  • písčitá pláž bez velkých vln
  • dětský bazén a hřiště
  • klidné prostředí v dosahu centra letoviska
  • tobogány a skluzavky
  • pokoj s oddělenými místnostmi

V některým případech si to ani rodiny s dětmi neuvědomují, ale při hlubším zamyšlení všechny tyto požadavky mohou hrát roli.

Ale upřímně řečeno, hledat zájezd, který bude všechna tato kritéria stoprocentně splňovat, je tak trochu jako hledat jehlu v kupce sena. Dá se najít, ale je to dřina.

P1000373

Klient musí hledat dovolenou včas a mít přiměřený rozpočet. V ostatních případech je lepší ujasnit si, co je to nejdůležitější.

Na některých požadavcích se totiž dá trošku ubrat.

Většinou mají rodiny, které se opozdí nebo mají nižší rozpočet na výběr mezi tím, letět na dovolenou v rámci Evropy a zvolit hotel, který není třeba přímo na pláži, nemá skluzavky a přesto je s dětmi moc fajn. Takové hotely najdete třeba v tomto mém článku. Nebo sebrat trochu víc odvahy a zvolit hotel přímo na pláži i s tobogány ale v Egyptě nebo Tunisu.

Nebo hledat tak trochu kompronis.

Minulý rok jsem takové zájezdy, které byli k mání ještě i v březnu, dubnu nebo květnu sepsala do tohoto článku. A i když vám za na chlup stejné ceny neručím, tak co se týče nabídky hotelů, je situace i letos dost stejná.

Eva Szopová
Maminka dvou úžasných dcer. Partnerka muže ze země tequily. Provozovatelka cestovní agentury Cesty s dětmi a autorka e-booku Návod na šťastnou koupi leteckého zájezdu k moři.
Komentáře